Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UÜ Bursa'nın markası olacak

Rektör olarak atandığı Uludağ Üniversitesi'nin ilk mezunlarından olan Prof. Dr. Yusuf Ulcay, okulu dünya sıralamasına sokmakta kararlı. Farklı bir rektör olduğunu gözler önüne seren Ulcay, Uludağ Üniversitesi'nde önümüzdeki günlerde baş döndüren bir değişim yaşanacağının ipuçlarını verdi

Giriş Tarihi: 5.7.2015
UÜ Bursa'nın markası olacak
Sabah Bursa'yı konuk eden Uludağ Üniversitesi'nin (UÜ) yeni rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, 60 ülkeden öğrencinin eğitim gördüğü ancak doğru yönetilmediği için hak ettiği değeri bir türlü alamayan üniversitenin çehresini değiştirecek projelerini ilk kez açıkladı. Köyü andıran eğitim kampusunu 24 saat yaşanabilir bir merkez yapmak için kolları sıvadıklarını anlatan Rektör Ulcay, aynı zamanda bölgenin en çok tercih edilen hastanesi olan tıp fakültesi için de Türkiye'de bir ilke imza atacaklarının müjdesini verdi. Rektör olarak atandığı Uludağ Üniversitesi'nin ilk mezunlarından biri olan Prof. Dr. Yusuf Uludağ Üniversitesi'nde önümüzdeki günlerde baş döndüren bir değişimin yaşanacağının ipuçlarını verdi.

YAŞANABİLİR YERLEŞKE

Uludağ üniversitesinde ilk işin fiziksel yapının iyileştirmek olacağını ifaden Rektör Yusuf Ulcay şunları anlattı: "Öğrencilerimizin bir yaşam merkezi yok. İçinde öğrenci topluluklarının konuşlandığı, etkinliklerini gerçekleştirdikleri, birçok salonların, sinema, tiyatro, bowling salonlarının bulunduğu bir merkez olmalı. Burası, hastaneye gelenlerle 55 bine yakın nüfusa sahip, Anadolu'daki birçok şehir merkezinden büyük. Dolayısıyla kişiler burada vakitlerinin ciddi bir bölümünü geçiriyor ama temel ihtiyaçlarını karşılayacak altyapı yok. Bir öğrenci yaşam merkezi ve etrafında cadde oluşturma niyetimiz var. Burada market, kuaför, terzi, berber, kafeler olacak. Kişilerin zorunlu olarak dışarıya çıkma ihtiyacını engellememiz lazım. Fedakarca çalışacak hocalara, doktora talebelerine ihtiyacımız var. Bu yüzden, yüksek lisans ve doktora talebelerine kampüste ev vermemiz lazım. Şehirden buraya gelip, gece gitmeyecek. Bekar ise bir stüdyo dairede, evli ise yemek ve yatak odası, çocuklu ise birden fazla yatak odası olan lojmanlar yapmamız lazım. Önümüzdeki 4 yıl içinde 40 yıllık üniversiteye yakışır bir rektörlük binası yapıp, sevk ve idare merkezini de oluşturmak istiyoruz. Bir kampüs üniversiteyiz, mümkün olduğu kadar fakültelerimizi bu kampüsün içinde toparlamamız lazım. Emekli olan öğretim üyelerinin, mezun öğrencilerimizin bir lokali olmalı. Ciddi bir otopark problemi de var. Yaşam merkezini otoparkın üstüne, otoparklarımızı yerin altına doğru yap-işlet-devret modeliyle yapacağız. Hedefimiz, 4 yıl içinde 5 bin araç kapasiteli bir yeraltı otoparkı yapmak."

TIPTA SİMÜLATÖRLÜ EĞİTİM
Üniversite yerleşkesinde bulunan ve Bursa başta olmak üzere tüm yakın illerden hastaların akın ettiği Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaşanan tüm aksaklıkların çok kısa bir sürede giderileceğini hasta hasta yakınları için otel inşaatına başlanacağını belirten Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türkiye'de bir ilke imza atarak hekimlere simülatör vasıtasıyla eğitim vereceklerini açıkladı. Sıfır riskli eğitim vermek için simülatör uygulamasına kısa zamanda geçileceği gibi ayrıca ameliyat robotlarının hastaneye kazandırmak için çalışma başlattıklarını da ifade eden Ulcay, "Sağlıkta Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi adını dünyaya duyuracak" dedi. Adeta bir belediye başkanı gibi projeler üreterek, Uludağ Üniversitesi'nin kalitesini artırmaya çalışan Ulcay, sıradan bir rektör olmadığını da yeni mezun olan öğrencilerin diplomalarını hiç üşenmeden tek tek imzalamasıyla gösteriyor. Bir yandan 8 bin adet diplomayı imzalarken, bir yandan da projelerini anlatan Ulcay, mezun olan öğrencilere jest yapmak amacıyla ıslak imza kullandığını söyledi. Eğitim kalitesini yükseltmek için çaba sarf ettiklerini söyleyen Ulcay, "Üniversite sınavında ilk 10'a girenlerin bizi tercih etmesi durumunda yıllık 2 bin 500 TL, ilk 50'ye girenlere ise 2 bin TL burs vereceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UÜ Bursa'nın markası olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN