Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fasulyede makineli hasat dönemi

Bursa'nın Yenişehir ovasında ekilen fasulyelerin hasat dönemi başladı. Bu yıl ilk kez makine ile hasat yapan çiftçi Hüseyin Karayel, "Makineli hasadı ilk kez denedik. Ürün kaybını önledi. Hem zamandan hem maliyetten tasarruf ettik" dedi

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Fasulyede makineli hasat dönemi
Yenişehir Çeltikçi Köyü'nde çiftçilik yapan Hüseyin Karayel, Penguen firmasına sözleşmeli olarak 40 dönüm Ribera çeşidi konservelik oturak fasulye ekti. Hüseyin Karayel, hasat makinesiyle hasadı yapılan tarladan 70 ton ürün beklediğini söyledi.

ZAMAN VE MALİYETTEN TASARRUF

Bu yıl havaların yağışlı geçmesi yüzünden rekoltenin düşük olduğunu ifade eden Hüseyin Karayel, "Bu yıl yağışların çok olması, rekoltenin biraz düşmesine sebep oldu, ama yine de şükrediyoruz. hasat makinesiyle ilk hasadı biz gerçekleştiriyoruz. Makineyle hasat, büyük kolaylıklar sağlıyor. Hem işçilikten, ham zamandan kazanıyoruz. 40 dönüm tarla makineyle bir günde biçiliyor. Makinenin bir günde yaptığı bu işi yaklaşık 400-500 işçi ancak yapabiliyor. En büyük sorun da işçi temin etmekte. 6 yıldan bu yana makineyle hasat, tüm üreticiye büyük faydalar sağladı" dedi.

KAYIPLARI ÖNLÜYOR

Fasulye hasadını tarlada takip eden Penguen firması hammadde alım sorumlusu İsmail Kılıç ise, "Yenişehirli üreticiye ayağına kadara gelerek sözleşmeli konservelik oturak fasulye ektiriyoruz. Tohumlarını verdiğimiz fasulyeler, yaklaşık 60-65 günde hasat oluyor. Üreticinin ikinci bir ürünü ekme fırsatı oluyor. Bu nedenle üreticiler oldukça memnun." dedi. Makineyle hasatın da çiftçilerin yüzünün güldüğünü kaydeden Kılıç, "Üreticinin zaman ve mali açıdan kayıplarını önlüyor. Vatandaş ürününü tarladan bir an önce alıyor ve ikinci ürün için hazırlıklarını yapıyor. Penguen firması olarak üreticimize her türlü desteği ve kolaylığı sağlıyoruz. Bu vesileyle tüm üreticilerimize bol kazançlı bir sezon geçirmelerini diliyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fasulyede makineli hasat dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN