İznik'te arkeolojik seferberlik

7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan İznik'te bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın denetiminde 3 bölgede kazı çalışması başlatılacak

Giriş Tarihi: 26.7.2015
İznik'te arkeolojik seferberlik
7 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan ve Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'nın izlerini taşıyan İznik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl adeta arkeolojik kazı merkezi haline getirildi. Her yıl tek bir noktada yapılan arkeolojik kazıların sayısı bu yıl 3'e çıkarıldı.

BÜYÜKŞEHİR DE DESTEK VERECEK

Yıllardır devam eden Maltepe Caddesi'ndeki Çini fırınları kazısının yanı sıra, Yenişehir Kapı Mevkisi'ndeki Kırgızlar Türbesi karşısında yer alan Orhan Bey İmareti ile Selçuk Mahallesi'ndeki antik Roma Tiyatrosu'nda da arkeolojik kazılar yapılacak. Ağustos ayının ilk haftasında başlayacak İznik Müze Müdürlüğü başkanlığındaki Roma Tiyatrosu kazını Uludağ Üniversitesi, Orhan Bey İmareti'ni ve Çini fırınları kazını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yaptığı üniversiteler yürütecek. Çini fırınları kazıları Kültür ve Turizm Bakanlığı Orhan Bey imareti ve Roma tiyatrosu kazıları ise Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilecek. İznik'te bu yıl ayrıca Yeşil Cami'nin çinili minaresi de incelenerek, çinilerin durumu kontrol edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İznik'te arkeolojik seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN