Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi değirmene can suyu

Nilüfer Belediyesi, 2 bin 300 yıllık geçmişi olan Gölyazı köyündeki tarihi yeldeğirmenini restore ettirip mahalleye kazandırdı. Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, yeldeğirmeninin Gölyazı'ya ayrı turistik değer kazandıracağını söyledi

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Tarihi değirmene can suyu
Bursa'nın en zengin antik yerleşim yerlerinden biri olan Gölyazı bir değerini daha yeniden kazanıyor. Gölyazı'da bulunan ve uzun süredir atıl halde kalan yeldeğirmeni Nilüfer Belediyesi'nin çalışmasıyla yeniden canlandı. Nilüfer Belediyesi, yıllar içinde yoğun bir bitki örtüsüyle kaplanan ve yan tarafta bulunan okulun kömür deposu olarak kullanılan, çatısı betonla kapatılan, yapılan müdahalelerle aslından neredeyse tümüyle uzaklaştırılmış olan yeldeğirmenini eski haline kavuşturmak için restorasyon gerçekleştirdi.

ASLINA UYGUN HALDE

Nilüfer Belediyesi, Türkiye'de örneklerine az rastlanan, Bursa ve çevresinde de bilinen çalışan örneği bulunmayan yeldeğirmeninin tekrar hayat bulması için proje hazırladı. Yeldeğirmenini aslına uygun hale getirecek proje amacıyla Türkiye'deki 2 yeldeğirmeni ustasından biri olan ve Samsun'da yaşayan Orhan Sanaroğlu ile çalışma başlatıldı. Usta Sanaroğlu, yeldeğirmeninin ahşap kısımları için çalışmalarını Samsun'da başlatılırken, bu süre içinde yapı sonradan yapılan müdahalelerden arındırıldı, bozulan ve yok olan bölümleri aslına uygun olarak onarıldı, iyileştirmeler yapıldı. Yeldeğirmeni ustası Orhan Sanaroğlu, Samsun'da hazırladığı ahşap kısımları Gölyazı'ya getirerek monte etti. Ortaya aslına uygun yeldeğirmeni çıktı. İşleyebilecek hale getirilen değirmen, çevresinde yapılacak düzenlemelerin ardından açılacak. Yapılan son çalışmaları Fen İşleri Müdürü Gonca Höyüklü ve eşi Seden Bozbey ile birlikte yerinde inceleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bu çalışmanın 2 bin 300 yıllık tarihe sahip Gölyazı'ya ayrı bir turistik değer kazandıracağını belirterek 'Bu turizm değerine inanıyorum ki Gölyazılılar da sahip çıkacaktır. Bundan böyle bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı her bir turist bu yel değirmenine mutlaka uğrayacaktır' dedi. Gölyazı'nın son yıllarda inanılmaz bir ilgi ile karşı karşıya olduğunu belirten Başkan Bozbey "Biz de burada ilgiyi ortaya çıkarmak ve sahiplendirmek adına kiliseyi onardık, ardından Göl Yazı Evi'mizi yaptık. Şimdi Valiliğimiz'in de desteğiyle birlikte bina ve sokak sağlıklaştırmalarına giriyoruz. Gölyazı, önümüzdeki süreçte Gölyazılılarla birlikte hayata geçireceğimiz projelerle turizme kalıcı bir alan olarak hizmet verecek. Burada sadece günü birlikçileri değil, konaklamaya başlayan kişileri de göreceğiz. Amacımız Bursa'da ve Gölyazı'da konaklama gün sayısını artırmayı sağlamaktır. Gölyazılılar da kendi binalarıyla ilgili farklı projeleri de ortaya koymaya başlayacaklar" diye konuştu.

İKİ USTADAN BİRİSİ
Gölyazı'daki yeldeğirmenini aslına uygun hale getirilmesinde büyük katkısı olan isim yeldeğirmeni ustası Orhan Sanaroğlu, Türkiye'de yaşayan 2 yeldeğirmeni ustasından biri. Gölyazı'daki değirmenini orjinaline sadık kalarak yaptıklarını belirten ustanın tek isteği değirmenin çalıştırılması. Şimdiye kadar Samsun, Sinop, Çanakkale ve Ordu da toplam 6 yeldeğirmenini aslına sadık kalarak yeniden çalışır hale getirdiklerini belirten usta Gölyazı'daki değirmenin yedinci olduğunu söyledi. Yeldeğirmeni ustası, mesleğinin kendisinden sonra da sürdürülmesini istiyor. İşi sürdürecek kişiler yetiştirmek istediğini söyleyen Sanaroğlu, "Bu işi yapmak isteyen meraklı olmalı. Bu zor bir iş, kafa yormalı bu işi yapacak kişi. Bu işi yapacak kişi bu işi severek yapmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi değirmene can suyu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN