Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Asa'dan ithalat tepkisi

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Başkan Asa'dan ithalat tepkisi

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytin ve zeytinyağı için ithalat talebinine tepki gösterdi. Asa "450 bin ton sofralık zeytin üretimi varken ithalat için müracaat edilmesi bardağı taşırdı" dedi

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "DİR'e karşıyız" söylemiyle Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği (EZZİB) Başkanlığı'na seçilen Gürkan Renklidağ'ın, Bakanlık'a Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında sıfır gümrük ile ithalata izin verilmesi için başvuruda bulunmasına tepki gösterdi. Asa, "Renklidağ, bundan bir yıl önce DİR'in gündemlerinde olmadığını ifade etmişti. Ancak EZZİB tarafından bir rapor hazırlanarak, "Sofralık zeytin ve zeytinyağında Gümrük Vergisi'nin kaldırılması ve DİR kapsamına alınması'için müracaat edildiği yönünde bilgi aldık. Görüyoruz ki bir yılda maskeleri düştü" diye konuştu.

ÜLKE GENELİN DE SIKINTI YOK
Asa, yaklaşık altı aydır zeytinyağı fiyatlarına yönelik açıklamaların ithalata zemin hazırlamak için gündeme getirildiğini belirterek, "Son dönemlerde 'zeytinyağı yok' denilmesindeki asıl amaç, önce fiyat artışı yaparak piyasaları pompalamak, sonra da zeytin ve zeytinyağı ithalatının önünü açmakmış. Bu konu EZZİB'in üreticiye olan bakış açısını ortaya koymaktadır. Ülke genelinde sofralık zeytin ve zeytinyağı sıkıntısı yaşanmamaktadır" diye konuştu.

"AMAÇ ÜRETİCİYİ BİTİRMEK"
Zeytinyağı üreticisinin darboğazda olduğu şu günlerde EZZİB'in talebinin anlaşılamaz olduğunu vurgulayan Başkan Asa, "Yaklaşan hasat dönemi öncesinde DİR'in gündeme getirilmesini üretici fiyatlarına müdahale etmek olarak değerlendiriyorum. Kaldı ki ülkemizde zeytinyağı vardır, yüksek fiyat beklentisiyle aracılar tarafından stoklanmaktadır" dedi. Asa, Türkiye'nin sahip olduğu zeytin ve zeytinyağı potansiyeline rağmen İspanya'yı geride bırakarak dünya lideri olabilmesi için öncelikle ithalattan vazgeçip kendi üreticisinin yanında olması gerektiğini söyledi. Başkan Asa, ithalat konusunun 32 bin ortağı ve 8 kooperatifi ile sektörün lideri olan Marmarabirlik için büyük hassasiyet taşıdığını belirterek, önümüzdeki süreçte de konunun yakından takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Asa'dan ithalat tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN