'Keşke daha çok Suriyeli gelse'

Giriş Tarihi: 2.8.2015
'Keşke daha çok Suriyeli gelse'

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, Suriye'deki nitelikli mobilya işgücünün, iç savaş nedeniyle Türkiye'ye göç ettiğini ve bu kişilerin ekonomiye katkı sağladığını söyledi

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Hatay ve Adana civarındaki mobilyacıların çok sayıda Suriyeliyi istihdam ettiğini söyledi. Mobilyacılığın, emek yoğun ve istihdam dostu bir sektör olduğunu belirten Güleç, "Komşumuz Suriye, hem önemli pazarlarımızdan biriydi hem de bir mobilya ülkesiydi. Üriteminin önemli bir bölümünü ihraç ediyordu" dedi. Güleç, Suriye'de 4 yılı aşkın bir süredir devam eden iç savaşın, her alanda olduğu gibi bu ülkenin girişimcilerine de darbe vurduğunu dile getirdi.

NİTELİKLİ İNSANLAR GELİYOR
Türkiye'deki mobilyacıların çok sayıda Suriyeliyi istihdam ettiğini ve o insanların deneyimlerinden yararlandığını anlatan Güleç, "Öncelikle Hatay ve Adana civarındaki mobilyacılar o emek yoğunluğu, özellikle oyma işiyle ilgili çok sayıda Suriyeliyi istihdam etti. Daha sonra Türkiye çapındaki diğer mobilya bölgelerine geldiler. Onlardan biri de İnegöl. İnegöl'e gerçekten nitelikli insanlar geldi ve çalışıyorlar. İstifade edebiliyoruz. Sadece işin mobilya ve üretim noktasıyla değil daha çok iç mimarlar, tercüme faaliyetleri yapan iyi tercümanlar, mühendisler geldi. Aslında bu konudan çok memnunuz. Keşke daha fazla gelseler. İnegöl gibi bir yerde özellikle sektör anlamında mobilya sektörlerine katkıları çok oldu" diye konuştu. İki yıldır Suudi Arabistan'a yoğun olarak satış yaptıklarını aktaran Güleç, "Suriye'nin Suudi Arabistan'a mobilya ihracatı vardı ve şu anda o ülke Suriye yerine mobilyalarını Türkiye'den alıyor" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Keşke daha çok Suriyeli gelse'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN