Kapalıçarşıya özüne uygun restorasyon

Giriş Tarihi: 9.8.2015
Kapalıçarşıya özüne uygun restorasyon

Dünyanın ilk alışveriş merkezi olarak bilinen Kapalıçarşı'da özgün mimariye uygun yapılan restorasyon tamamlandı, çarşı baştan aşağa yenilendi

Osmanlı Devleti kurucularından Osman Gazi'nin oğlu Orhan Gazi zamanında hanların aralarının çatı ile kapatılması sonucu oluşan ve sonradan eklenen çarşılar ile son halini alan Kapalıçarşı'da 2 yıl önce başlatılan restorasyon tamamlandı. 1958 yılında çıkan yangında büyük hasar gören çarşı, kurulduğu günden beri en büyük restorasyonu geçirdi. Çatı, cepheler, zemin, giriş ve çıkışlar değişirken, çatılar özgün mimariye uygun çini desenli hafif metalden yapıldı. Tarihi çarşının restorasyonu kapsamında çatı için 150 ton çelik kontrüksiyonlu tonoz kullanılırken, 110 adet dükkanın cephesi mekanik traverten kaplama yapıldı. 150 metre boyundaki çarşının mermer zemin kaplaması da özgün mimariye uygun yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda aniden bastıran yağmurda sular altında kalan çarşıda artık o manzaralar yaşanmayacak.

ARTIK SU BASMAYACAK

Yapılan alt yapı çalışmaları sonucunda çarşı giriş ve çıkışları yol seviyesinden yüksek tutuldu. Restorasyon sonrası yapılan açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın tarihi güzellikleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdiğini hatırlattı. Altepe, "Böyle bir eseri, özgün ve özellikli haliyle yeniden Bursa'ya kazandırmak ve tekrar canlandırmak büyük bir onurdur. Bursa, tarihi değerleriyle örnek bir şehir. Her zaman söylediğimiz gibi çarşı canlanırsa şehir de canlanır"dedi. Tarihi Bursa Kapalıçarşı Derneği Başkanı Hasan Güleyan da çarşı esnafının restorasyondan memnun olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalıçarşıya özüne uygun restorasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN