Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinde ithalata karşı güç birliği

EZZİB'in zeytin ve zeytinyağı sektöründe dış alım talebine tepki gösteren Marmarabirlik'e bir destek de AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin'den geldi. Şahin, sektör sorunlarına ilişkin raporu Ekonomi Bakanlığı'na ileteceklerini bildirdi

Giriş Tarihi: 9.8.2015
Zeytinde ithalata karşı güç birliği
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği'nin (EZZİB) sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe DİR (Dahilde İşleme Rejimi) kapsamında ve gümrük vergisinden muaf ithalat talebine tepki gösteren Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa'ya, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin'den destek geldi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu'nu ziyaret eden Şahin, üreticiye zarar verecek ithalat girişimine engel olmak için Ekonomi Bakanlığı ile irtibata geçtiklerini belirterek, "Marmarabirlik'i zarar eden bir yapıdan kar eden bir kuruma taşıdınız. Başkan Asa'nın TİM İhracat Ödülü'nü Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın elinden aldığını görmek beni çok gururlandırmıştı. Marmarabirlik, kooperatifçilik anlamında tüm Türkiye'ye örnek olması gereken bir yapıya kavuştu. Üreticinin yanında yer almanız, fiyat ve maliyet dengesini gözeterek bu yönde politikalar üretmeniz takdire şayan" dedi.

"ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ"
Şahin, Türkiye'nin sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe dünyada lider olabilmesi için üreticinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bazı birlikler, gümrük vergisinden muaf ithalat yapılmasını istemiş. Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduk. Üreticinin yanında olmamız gerek. Konunun zeytin üreticilerimizin lehine sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız"dedi. Şahin, 2011'de planlama çalışmalarına başlanan ve Marmarabirlik Entegre Tesisleri'ni de içine alan Başköy Islah OSB'ye ilişkin çalışmalarda da son aşamaya gelindiğini bildirdi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ise ülke genelinde hem yurt içine hem de ihracata yetecek kadar sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi yapıldığını belirterek, sektörün geleceği için üreticiye destek verilmesi gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinde ithalata karşı güç birliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN