80 dönüm mahvoldu

Karacabey'de bir salça fabrikası sulama kanalını tıkayınca, civardaki domates ve biber tarlaları sular altında kaldı. Mahsulleri telef olan köylüler mağdur oldu

Giriş Tarihi: 23.8.2015
80 dönüm mahvoldu
Karacabey'e bağlı Akhisar köyünde iddiaya göre sulama kanalının üstüne yapılan özel bir salça fabrikasından çıkan bol miktardaki çamurlu su kanalı tıkadı. Fabrika bütün atık su giderlerini de sulama kanalına boşaltınca, kanaldan taşan sular yüzlerce dönüm domates ve biber tarlasını bastı.

'150 BİN TL ZARAR ETTİK'
Su basması sonucu ekinleri çürüyen köylüler ise 150 bin lira zarara uğradığını dile getirdi. Zararlarının fabrika tarafından karşılanmadığını söyleyen köylüler meselenin çözümü için DSİ ve Sulama Birliği'ne başvurdukları halde yetkililerin hiçbir şey yapmamasından şikayet etti. Köylülerden Mehmet Rüştü Kaya, "DSİ'nin sulama kanalı var burada. Sulama kanalının üzerine fabrika yapıldı. Fabrika akan suyu arıtmadan geçirildiği için, sulama kanalı tıkandı. Tıkanınca taşma yapıyor. Çözüm bulunması için DSİ'ye, Sulama Birliği'ne, fabrikaya gittik ama hepsi birbirine yönlendiriyor. Denetleme için hepsinden görevli geldi, hepsi de 'yukarıya bildirelim' dedi. Ancak bu yukarı bildirme 5 aydan beri devam ediyor" dedi. Kaya "Bir sefer ektik çürüttüler. Tekrar aşı yaptık onu da çürüttüler. Şimdi hasada geldik, gördüğünüz gibi her taraf deniz oldu" diye konuştu. Mağdur olduğunu ifade eden diğer bir köylü Caner Atış ise, "Zararı ödeyeceklerini söylediler ama bunlar hep sözde kaldı. Yazılı olarak bize vermiş oldukları herhangi bir şey yok. Şu anda domateslerimiz çürüyor ve hasat yapılması mümkün değil. Yani buradan 1 kilo dahi mal kaldıramayız" dedi.

'SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ'
Fabrika yetkilileri ise, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını ifade ederek, "Biz fabrika olarak atığımızı Çevre Bakanlığı'nın belirlediği deşarj noktasına boşaltıyoruz. Özel bir hatla gidiyor. Kanalı diğer arazi ve kanallardan gelen toprak ve çamurlar tıkıyor. Bu konuda da sorumluluk DSİ'nin. Su seviyesinin kontrolü de DSİ'nin elinde" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 dönüm mahvoldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN