Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların 1 günlük saltanatı sona erdi

Kestel'e bağlı Kozluören köyünde 510 yıldır yapılan 'kadınların bir günlük köyün yönetimini devralma' şenliği, parasızlık nedeniyle 4 yıldır yapılamıyor

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Kadınların 1 günlük saltanatı sona erdi
'nın Kozluören köyünde yapılan geçmişi Osmanlı dönemlerine dayanan ve 'kadınların 1 günlük saltanatı' olarak değerlendirilen köy şenliği, köyde yaşanan geçim sıkıntısı nedeniyle yapılamıyor. Son olarak 2011'de gerçekleştirilen şenliklerde kadınlar, sabah ezanından hemen sonra çocuklar hariç tüm erkekleri köyün dışına gönderip yönetimi ele geçiriyordu. Gelenek gereği köy muhtarının eşi kocasının yerine muhtarlık işlerine bakıyor, azalar ise kadın muhtara yardımcı oluyordu. Köyün temel gıda maddelerini karşılayan köy bakkalı ve kahvehaneyi ise bir günlüğüne kadınlar işletiyordu. Gün içinde kahvede oyun oynayan, salıncakta sallanan kadınlar, çeşitli illerden gelen sadece kadınlara daha önceden hazırladıkları, et kavurma, pilav, kuru fasulye, ayran ve tatlı ikram ediyordu. Akşam ezanı okunana kadar köye girişleri kesinlikle yasak olan erkekler ise zamanlarını köy dışında düzenledikleri güreş şenliklerini izleyip gelen davetlileri ağırlamakla geçiriyordu.

70 BİN TL BULUNAMADI

Kozluören Köyü Muhtarı Abdullah Rahmi Ersoy, yaklaşık 70 bin TL'ye mal olan bu geleneğin devam etmesi için sponsorlara ihtiyaç duyduklarını aksi kadınlara bir günlük saltanat yaşanan 510 yıllık geleneğin yok olacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların 1 günlük saltanatı sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN