Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Agora AVM'den farkındalık çağrısı

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Agora AVM'den farkındalık çağrısı

Sakarya Agora Alışveriş Merkezi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında oldukça önemli bir konu olan meme kanseri için farkındalık çağrısında bulundu

Adapazarlıların vazgeçilmez mekanı haline gelen Agora Alışveriş Merkezi, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve sağlık kurumlarıyla işbirliği yaparak sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Agora Adapazarı Alışveriş Merkezi, Sakarya Özel Vatan Hastanesi ile işbirliği yaparak "Meme Kanseri Konusunda Erken Tanı ve Muayene'nin Önemi" konulu seminer gerçekleştirdi. Seminerde Genel Cerrah Muzaffer Özdenoğlu, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan meme kanseri için kontrollerin düzenli olarak yapılması gerektiğini ve kadınların kendi kendilerine yapacakları muayenede erken tanı için büyük önem taşıdığını belirtti. Özdenoğlu, meme kanserinin şikâyete neden olmadan erken evrede tanınmasının hastalığın tamamen tedavi edilmesi olasılığını artırdığın da altını çizdi.

HER YIL 30 BİN KADIN

Meme kanserinin, kadın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri olmakla birlikte erkeklerde de nadiren görülebildiğinden bahseden Özdenoğlu, ABD'de her 8 kadından, Batı Avrupa ülkelerinde her 10 kadından birinin meme kanserine yakalandığını ve ülkemizde ise her yıl 30 bine yakın kadına meme kanseri tanısı konulduğunu belirtti. Özdenoğlu, erken yaşta adet görmek ve genç yaşta menopoza girmenin meme kanseri riskini artırdığını, hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu 35 yaşının üzerinde yapmış olan kadınlarda sık olarak rastlandığını, ailesinde birinci dereceden akrabalarda ve özellikle genç yaşlarda meme kanseri görülenlerde riskin arttığını, menopoz sonrası kilo artışı, sürekli alkol tüketimi, iri ve yoğun memelere sahip olmanın risk faktörleri arasında olduğunu belirtti.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Erken tanıda kadınların kendi kendine yapabilecekleri basit muayenenin de öneminden bahseden Özdenoğlu, bu muayenede dikkat edilecek en önemli noktaların ele gelen kitle olup olmadığı, meme derisi üzerinde ve meme başında çekinti olup olmadığı, meme derisi üzerinde renk değişikliği olup olmadığı, meme başından kendiliğinden bir akıntı gelip gelmediği, koltuk altında kitle olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Agora AVM'den farkındalık çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN