Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'nın termal mirası dünya vitrinine çıktı

Bursa'nın termal hazineleri dünyanın gündeminde. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 3 yıl içinde 100 bin yatak kapasiteli Sağlık Termal Turizm Merkezlerini oluşturmayı hedeflediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Bursa'nın termal mirası dünya vitrinine çıktı
Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği'nin (EHTTA) her yıl üye bir ülkede gerçekleştirdiği toplantıya bu yıl Bursa ev sahipliği yapıyor. Merinos AKKM'de düzenlenen galaya Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, EHTTA Başkan Giuseppe Bellandi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve turizm profesyonelleri ile çok sayıda davetli katıldı. Termal sağlık alanında son derece saygın bir yeri olan toplantıya Bursa olarak ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "Her şeyin başı sağlık sloganı ile günümüzü değerlendirdiğimizde termal su kaynakları ayrı bir önem kazanmaktadır. Türkiye'de özellikle de Bursa sahip olduğu zengin termal su kaynakları ve sağlık turizmine uygun iklim koşullarına ile ayrıcalıklı bir konumdadır. Artık çok değerli ve paha biçilmez termal su kaynaklarının bilimsel verilere dayalı 'sağlıklı yaşam' ilkeleri doğrultusunda kullanımı zorunluluğu vardır" dedi.

500 BİN TURİST GELDİ

Bakan Müezzinoğlu "Türkiye'de 2002'de 110 bin vatandaşımız tedavi için yurt dışına giderken, 2014'te ise yurt dışından 500 bin kişi tedavi için Türkiye'ye gelmiştir. Bu sayıyı 1 milyona çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı olarak sağlık turizmini çok önemsediklerini belirten Müezzinoğlu "Termal Sağlık Turizminin geliştirilmesi hususunda Bursa'ya büyük ihtimam gösteriyoruz. Bilindiği gibi Termal Sağlık açısından Bursa en uygun koşulları sunan bir merkezdir. Hali hazırda standartlarının üstünde hizmet veren termal tesisleriyle, Entegre Sağlık Kampusu gibi dev yatırımlarla, kaplıcaları, içmeceleri ve şifalı sularıyla Bursa, Avrupa'nın en önemli sağlık merkezlerinden biri haline gelmiştir. Önümüzdeki 3 yıl içinde 100 bin yatak kapasiteli Sağlık Termal Turizm Merkezlerini oluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, Bursa'nın termal mirasının ayağa kaldırıldığını. son dönemlerde onlarca tarihi hamam ve kaplıcanın restore edildiğini bildirdi.

90 DERECELİK ŞİFALI SU

Altepe "Bursa'nın termal şehri olması konusunda tüm çalışmalarını sürdürüyoruz. Biz dışarıdan gelen milletleri bu kaplıcalar sayesinde tanıdık. Artık burada herkese yetecek 90 derece sağlıklı şifalı sular var. Artık Bursa termali kullanan bir şehir oldu. İstiyoruz ki bu yaptıklarımızın daha iyilerini kuralım. Bursa'nın neresinde bir şifalı su kaynıyorsa tesis çalışmalarımızı hemen başlatıyoruz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın termal mirası dünya vitrinine çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN