Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Panora 1326'ya altın belge

Osmangazi Belediyesi'nin vizyon projelerinden biri olan Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi, Bursa'nın güvenli yeşil bina kategorisinde TSE tarafından verilen 'Altın Belgeli' ilk binası olacak

Giriş Tarihi: 8.11.2015
Panora 1326'ya altın belge
Temeli geçtiğimiz eylülde atılan Panoramik Müze inşaatında incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi'nin, alanında uzman isimlerin uzun ve titiz çalışmaları sonucu hazırlanıp hayata geçirilen, Bursa'ya değer katacak simge yapılardan biri olacağını söyleyen Başkan Dündar, aynı zamanda kamu ve özel sektör dahil, Bursa'nın güvenli yeşil bina kategorisinde 'Altın Belge' sahibi ilk binası olacağını söyledi.

'BÜYÜK GURUR DUYDUK'
Binaların, 'güvenli yeşil' olarak tanımlanabilmesi için çok ciddi kriterleri karşılaması gerektiğini ifade eden Dündar şöyle konuştu: "Panorama 1326 Bursa Tarih Müzemiz, dünyada Green ve Leed isimleriyle verilen güvenli yeşil bina sertifikalarının karşılığı olan ve TSE tarafından verilen 'Altın Belge' sahibi ilk kamu ve özel sektör binası olacak. Bu belgeye sahip olabilmek için sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji tasarrufu, ekolojik malzeme kullanımı, iç ortam hava kalitesi, kullanıcı sağlığı ve konforu, ulaşım ve atıkların kontrolü, güvenlik, akustik gibi bir çok ciddi kriterler ile belli standartların karşılanması gerekiyor. Müzemiz, tüm bu kriterlere uygun olarak inşa edilip, Bursa'nın ilk 'Altın Belgeli' yapısı olacak." Dündar "Fetih günü ve o dönemin yaşayışını, Osmanlı'nın insan odaklı yönetim anlayışını, düşünür ve ilim adamlarının felsefelerinin de yansıtılacağı müzemiz, maddi mirasımızın yanı sıra manevi mirasımızı da gelecek nesillere taşıyacak çok önemli bir eser olacak" diye konuştu.

BU BİR BURSA PROJESİ
Osmangazi Belediyesi olarak Bursa'ya ciddi eserler kazandırdıklarını, bunlardan biri olan Panorama 1326 Bursa tarih Müzesi inşaatının betonarme kısmının yüzde 40'a yakınının bittiğini ifade eden Başkan Mustafa Dündar, "Bu bir Bursa projesi. Akademik odalardan üniversiteye kadar her kesimin paydaşı olduğu, Bursa turizmine çok önemli katkı sağlayacak bir eser" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panora 1326'ya altın belge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN