Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez'in misafirleri

Kocaeli Körfezi'nin kirlendiği yönündeki haberler üzerine yapılan araştırmalar bambaşka sonuçları gözler önüne serdi. Yapılan incelemede kirliliğe rastlanmazken canlı sayısındaki artış dikkat çekti

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Körfez'in misafirleri
Körfezi'nde farklı noktalarda balık ölümleri olduğu yönündeki haberler üzerine ilgili kurumlar harekete geçti. Alınan numuneler incelendikten sonra Körfez'in son derece temiz olduğu ve ölümlerin akıntı ya da hava değişiminden kaynaklanmış olabileceği ifade edildi. Ayrıca yapılan incelemeler sırasında Körfez'deki canlı türlerinde de geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir artış gözlendiği de ortaya çıktı.

DOĞAL ORTAMINA GERİ DÖNDÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yıllar önce kokusuyla kötü bir ün yapmış olan İzmit Körfezi'ni titiz çevre çalışmalarıyla yeniden doğal ortamına geri döndürdü. Körfeze dökülen atık suları arıtma tesisleriyle temizleyen Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi'ni yüzülebilir bir hale getirirken canlı popülasyonunda ve çeşitliliğinde artış gözlendi. Sadece temiz sularda yaşamını sürdürebilen canlı türlerindeki artış körfezde dalış yapanlar tarafından da doğrulandı. Körfez'in temiz suya sahip olduğunun en önemli kanıtlarından biri denizatları. Temiz sularda yaşayan denizatlarının sayısı İzmit Körfezi'nde artış göstermeye başladı. Gerçekleştirdiği dalışlarda bu durumu bizzat gözlemleyen Değirmendere Sualtı Topluluğu Kulüp Başkanı Murat Kulakaç, "2004'ten bu yana bölgede dalış eğitimleri yapıyoruz ve sürekli dalış faaliyetleri yürütüyoruz. Körfez'deki gelişmeleri düzenli olarak takip ediyoruz. Gerçekten de son on yıla baktığımızda inanılmaz bir değişiklik oldu. Her yıl canlı türlerinde artış oluyor. Özellikle geçen yıl Körfez'de çok fazla tür tespit ettik. Dokuz kiloluk ıstakozlar, sarı süngerler tespit ettik" dedi.

MERCAN BİLE VAR
Körfez'de 27 metreye kadar yumuşak mercan oluşumları olduğunu ifade eden Değirmendere Sualtı Topluluğu Başkanı Murat Kulakaç, "Körfez'de deniz temizliğini gösteren indikatör türler dediğimiz deniz atları, yumuşak mercanlar, sarı süngerler ve kabuklu canlılarda inanılmaz ölçüde artış oldu" dedi. Kulakaç şöyle konuştu: Biz her dalışımızda otuza yakın tür tespit ediyoruz. Denizatları temiz sularda yaşıyor. Onların besin zinciri olan deniz piresi de temiz sularda oluşuyor. Bu deniz temizliğinin çok büyük bir göstergesidir. Su kalitesi çok arttı. Kabuklu canlılar arttı. Kalamarlar, ıstakozlar geliyor. Bunlar bizim için çok sevindirici. Besin zinciri dediğimiz en küçük balıktan en büyüğüne kadar körfezde görmeye başladık. Bunun devamını arzu ediyoruz. İnşallah hep birlikte körfezimize sahip çıkacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez'in misafirleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN