Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sokak hayvanlarının en şanslıları Osmangazi'de

Osmangazi Belediyesi 114 dönüm arazi üstüne kurduğu Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi'nde sokak hayvanlarına yönelik yaptığı çalışmalarla Türkiye'ye örnek oluyor

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Sokak hayvanlarının en şanslıları Osmangazi'de
Osmangazi Belediyesi tarafından 2007'de hizmete açılan Avrupa'nın en büyük ve en modern tesisi olan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, gerçekleştirdiği tedavi ve operasyonlarla sahipsiz sokak hayvanlarına adeta yeni bir yaşam sunuyor. 2015'te ilk 9 ayında merkeze getirilen sahipsiz sokak hayvanlarından 199 köpek medikal tedavi, 198 köpek konservatif tedavi görerek sağlığına kavuştu.

TEPEDEN TIRNAĞA TEDAVİ

Yılın aynı döneminde 577 kediye medikal, 408 kediye de konservatif tedavi uygulaması gerçekleştirilirken, 101 yavrulu köpek medikal, 17 yavrulu köpek de konservatif tedavi sonucu sağlıklarına kavuştu. Merkez yetkilileri, 9 aylık sürede toplam 2 bin 132 kedi ve köpeğin de iç ve dış parazit uygulaması ve aşılamalarının yapıldığını, hastalık ve tedavi gerektiren bir soruna rastlanmayan hayvanların ise konservatif tedavi uygulamalarının ardından yapılan kısırlaştırma işlemleri sonrası, kulak küpesi ve cip takılarak alındıkları yaşam alanlarına bırakıldığını söyledi. Barınakta aynı zamanda 9 aylık süreçte kedi ve köpeklere ortopedik ve sindirim sistemi rahatsızlıkları üzerine cerrahi müdahaleler ile fıtık ve yumuşak doku operasyonu gibi tedavi ve ameliyatlar yapılarak sağlıklarına kavuşturuldu.

50 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR

Hamitler mahallesinde 114 dönümlük arazi üzerinde kurulan ve içerisinde ilk kabul ünitesi, poliklinik, operasyon sonrası müşahede odası, yavrulu anne bakım bölümü, pansiyon, kedi evi, doğal yaşam alanı at tavlası gibi 15 farklı bölümün yer aldığı merkezde, 4 veteriner hekim, tekniker, idari personel ve yardımcı personelin de içinde bulunduğu 50 kişilik ekip görev yapıyor. Sadece Bursa'nın değil Türkiye'nin her yerindeki yardıma ihtiyacı olan tüm sokak hayvanlarına da kucak açan merkezde görevli 3 ekip tarafından küpesiz, sahipsiz sokak hayvanları merkeze getirilerek her türlü bakım ve tedavileri yapıldıktan sonra yeniden doğal yaşam alanlarına bırakılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak hayvanlarının en şanslıları Osmangazi'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN