Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumalıkızık diğer köylere model olacak

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Cumalıkızık diğer köylere model olacak

Büyükşehir Belediyesi her köye müze projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında köylere, ayda 12 bin ziyaretçi çeken Cumalıkızık'taki köy müzesi gibi müzeler kurulacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal mirasın ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalar Tarihi Kentler Birliği'ne üye belediyelere örnek gösteriliyor. YAPEX fuarı kapsamında düzenlenen 'Kırsal Yaşam Kırsal Miras' konulu panelde konuşan Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Saffet Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal mirası ayağa kaldırma yönündeki çalışmalarını örneklerle anlattı.

KÖYLERE SAHİP ÇIKILDI
'Kırsal Yaşam Kırsal Miras Konusunda Bursa Örneği' konulu panelde ilk sözü alan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas oldu. Elbas 2009 yılında kurulan Bursa Araştırmaları Merkezi bünyesinde hayata geçirilen köylerdeki saha çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sözlü tarih çalışmalarından köylerde var olan tarihi değerlerin envanterinin hazırlanmasına kadar geniş bir alanda çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Elbas, sivil mimari açısından önemli bir değer olan köy evlerinin yüzde 80'nin tescil haricinde olduğunu belirterek, tüm varlıkları kayıt altına aldıklarını söyledi. Köylerin yemek kültüründen çocuk oyunlarına, geleneksel mimariden cami, köy konağı, değirmen, demirci dükkanlarının ayağa kaldırılmasına kadar her ayrıntı üzerinde titizlikle durduklarını ifade eden Elbas, "Bu çalışmalarla iki önemli sonuca ulaştık. Birincisi, köylülerde de köylerine sahip çıkma bilinci arttı. İkincisi de onların farklılıklarının farkına varmaları sağladık" diye konuştu.

'HER KÖYE MÜZE KURACAĞIZ'
Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ise bir taraftan kent merkezindeki müzelere yenilerinin eklenmesi yolundaki çalışmalar devam ederken, şimdi de köylerden gelen yoğun talep üzerine köylere de köy müzesi kazandırma çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirtti. 1925'te adliye binası olarak yapılan tarihi yapının Kent Müzesi'ne dönüştürülmesi ile başlayan müzecilik faaliyetlerinin Karagöz Müzesi, Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi ve Bilim Müzesi ile devam ettiğini belirten Erdönmez şöyle konuştu: "Müzecilik alanında çalışmalarımız sürüyor. Köylerle Tarihi Osmanlı köyü olan Cumalıkızık'a bir müze kazandırdık. Bu müzemizi aylık ortalama 12 bin kişinin ziyaret ettiğini gördük. Bu, önemli bir rakam. Yine İpek Yolu üzerinde yer alan Aksu Köyü'ne de müze kazandırılması yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Köylülerimizin getirdiği malzemelerle donatılan müzelerimiz öyle açılıp, bırakılmayacak. Koleksiyon düzenlenmesinden, sergileme ve yapılacak etkinlikler bakımından Bursa Kent Müzesi ile destekli bir çalışma yapılacak."

2 AYDA 4 MİLYON KİŞİ İZLEDİ
Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Saffet Yılmaz da sunumunda, tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak kadar önemli bir unsurun da tanıtım olduğunu söyledi. 2011-2015 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yayınlanan haber sayıları incelediğinde tarihi miras haberlerinin toplam içinde yüzde 45-50 bandından hiç düşmediğini ifade eden Yılmaz "Bu da gösteriyor ki bu alanda yapılan çalışmalar toplumun tüm kesimlerinin dikkatini çekiyor. Bunun yanında 'Bursa'da her yer plato' sloganıyla kırsal alanda çekilen sinema filmlerine destek veriyoruz. Bursa'nın tanıtımı için hazırladığımız 'Elimde Sazım Bursa'da Gözüm' adlı video klip çalışmamız, sosyal medyaya konulduğunda 2 ay içinde 4 milyon kişiye ulaştı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumalıkızık diğer köylere model olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN