Pasif içicilik deyip geçmeyin

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Pasif içicilik deyip geçmeyin

Sigaranın, pasif içiciler üzerinde büyük etkileri olduğunu vurgulayan Halk Sağlığı Müdürü Özcan Akan, vatandaşların ev ortamında sigara içerek çocuklarına kötü örnek olmamaları konusunda uyardı

Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, Akciğer Kanseri Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Akciğer kanseri, normal akciğer hücrelerinin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde tümör oluşturması durumu olduğunu dile getiren Dr. Akan, "Akciğer kanseri, 20. yüzyılın başlarında nadir görülen bir hastalık iken, sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak sıklığı giderek artmış ve dünyada en sık görülen kanser türü haline gelmiştir" dedi. Akciğer kanserine hava kirliliği, radon gazı, asbest, tehlikeli atıklar ve radyasyon gibi çeşitli etkilerin sebep olabileceğini ancak hastalığın en önemli nedenini sigara alışkanlığının oluşturduğunu ifade eden Dr. Akan, "Sigara ve diğer tütün mamulleri, akciğer kanserlerinin yüzde 90'ından sorumludur. Bu özelliği itibariyle de akciğer kanserleri, tüm kanser türleri arasında en çok önlenebilir olanıdır. Günde içilen sigara miktarı, içilen yıl sayısı, sigaraya başlama yaşı önemlidir. Sigaraya ne kadar erken yaşta başlanırsa, ne kadar uzun süre içilirse ve içilen sigara miktarı ne kadar fazlaysa risk o kadar artmaktadır. Pipo, puro, nargile gibi tütün ürünlerini içeren maddeler, light sigara kullananlar da benzer şekilde risk altındadır" dedi.

KANSER RİSKİ YÜKSEK
Kamuoyunda pasif içicilik olarak adlandırılan, yani kendisi sigara içmeyen ancak uzun süre sigara dumanına maruz kalanlarda da akciğer kanseri riskinin arttığının altını çizen Dr. Akan, sigaranın ev ortamında özellikle de çocukların yanında içilmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. Akan, "Sigara dumanına uzun süre maruz kalan çocuklarda, bronşit, zatüre, orta kulak iltihabı, astım, kronik solunum yolu hastalık belirtileri, tekrarlayıcı öksürük, hırıltı, balgam, büyüme geriliği, algılama ve davranış bozukluğu, kan kanseri ile lenf bezi kanseri hastalıkları görülebilir. Ayrıca çocukluk yaşlarında sigaraya başlayan bir kişide akciğer kanseri riski genç yaşlara kadar iner" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pasif içicilik deyip geçmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN