Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bazilikada insan kemikleri çıktı

İznik Gölü'nde bulunan tarihi bazilikada araştırmalar yoğunlaştırıldı. Yapılan ilk incelemelerde insan kemiklerine rastlandı

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Bazilikada insan kemikleri çıktı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan görüntüleme yapılırken ortaya çıkan ve 2014'ten dünyadaki en önemli on keşif arasında gösterilen İznik Gölü'ndeki bazilikada araştırma çalışmaları sürüyor. İznik gölü kıyısının 20 metre açığında bulunan ve Aziz Neophytos adına inşa edilmiş bin 600 yıllık bazilikaya yapılan dalışlardan, kiremit parçalarıyla birlikte insan kemikleri çıkarıldı.

10 KİŞİLİK EKİP DALIYOR

Bölgeye giden ve araştırma çalışmalarına destek veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, göldeki çalışmayı sürdüren Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin'den bilgi aldı. Şahin, bazilikayla ilgili şu ana kadar 10 kişilik ekibin pek çok kez gerçekleştirdiği dalışlarda döneminde Hıristiyanların en önemli toplanma merkezlerinden olan kilisenin çatı kısmına ait olduğu düşünülen kiremit parçaları ile insan kemikleri çıkarıldığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas da bazilikayla ilgili ilk aşamada uzman arkeolog dalgıçlar aracılığıyla rölöve çizimi yapıldığını söyledi. Elbas "Tamamlanan rölöve çizimine bakılarak, şu an birinci etap çalışmalar yapılıyor diyebiliriz. Şimdi kazıları başlattık. Şu ana kadar 20'ye yakın mezar tespit ettik ve bazı insan kemikleri ile materyaller çıkarılarak, bilimsel incelemeye alındı. Kemiklerin incelemesini antropologlar ve arkeologlar yapıyor. Tüm çalışmalar bitince burası su altı müzesi ilan edilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bazilikada insan kemikleri çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN