Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddete karşı destek hattı

Kadın Yaşam Merkezi'ni hizmete sokan İzmit Belediyesi bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Belediye şimdi de şiddet gören kadınlara ulaşmak ve yardım etmek için destek hattı kuracak

Giriş Tarihi: 18.12.2015
Şiddete karşı destek hattı
İzmit Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Kadın Sosyal Yaşam, Şehit Aileleri ve Engelliler Sosyal Destek Merkezi kadınlara yönelik çalışmalarını hızlandırdı. İzmit Belediyesi merkezde Aile Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi açarak boşanmak üzere olan ailelere destek veriyor. Belediye şimdi de şiddet gören, psikolojik desteğe ihtiyacı olan kadınlar ve çocuklara ulaşmak için destek hattı kurmayı planlıyor.

İLK ÖRNEK OLUŞUYOR
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan merkezde yapılan projeleri SABAH'a anlattı. Başkan Doğan "Böyle bir yerin işletilmesi noktasında ilk deneyimler yaşanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz. Kadın sivil toplum örgütlerine çok güzel faaliyet alanları oluşturuldu. Merkezimizde 500 kişilik bir konferans salonu, kafeterya, restoran var, yüzme, binicilik, fitness alan, kreşimiz var" dedi. Merkeze ulaşım noktasında zorluklar yaşandığını belirten Doğan, "Büyükşehir Belediyesi bu bölgeye ulaşım noktasında yeni düzenlemeler yapıyor. Özellikle Bekirdere, Tavantepe, 28 Haziran mahallelerinden yürüme mesafesi ile geliniyor. Büyükşehir'in yeni düzenlemesi ile ulaşım daha rahatlayacak. Başaran Caddesi'nden gelecek olan yol buraya kadar uzanacak. Aynı zamanda tramvay gelecek. Burada cephanelik spor alanı, mesire alanı olacak. Bu bölge 5 sene içinde şehirle iç içe bir yer alacak" diye konuştu. Kadın Yaşam Merkezi'nde Çalışma ve İş Kurumu, MARKA, KOSGEB işbirliği ile iş garantili eğitimler verdiklerini söyleyen Doğan, "Kursların ardından kendi üretimini yapmak isteyenlere KOSGEB aracılığı ile destek veriliyor. Tüm kadın örgütlerinin buradan yararlanmasını istiyoruz. Aile Rehberlik merkezine destek olmalarını istiyoruz. Belli bir süre sonra bu merkez dolu dolu bir şekilde hizmet verecektir" diye konuştu.

12 MİL YON TL'Lİ K YATIRIM

Yaşam Merkezi'nin projesinin ve yerinin İzmit Belediyesi'ne ait olduğunu belirten Doğan "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finansmanında bize destek oldu. Burası 12 milyonluk dev bir proje. Bizim kadınlarımız, ailelerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz, engellilerimiz en güzel şeylere layıktır. Burada kadınların sosyal aktivite içinde bulunmasını sağlıyoruz. Bu yolda kadınlarımızın daha huzurlu ve mutlu bireyler olmasını sağlıyoruz. Şehit aileleri için burası yeni bir sosyal destek merkezi olarak çeşitli imkanlar sunuyor. Engelli ferdi olan ailelere burada hem sağlık hem de sosyal alanda hizmet verilmesini sağlıyoruz" dedi. Günümüzde ailelerin çeşitli nedenlerden dolayı dağıldığını söyleyen Doğan, "İzmit Belediyesi olarak bu ailelerin yaşadıkları sorunlara çözümler üretmekte birebir destek oluyoruz. Özellikle mahallelerimizde sorunlu olduğu bilinen ailelere ulaşma hedefimiz var. Onlar müracaat etmese de biz gidip onlara yardımcı olmak istiyoruz. Bunların tespiti noktasında tüm mahalle sakinlerinin bize ulaşmalarını istiyoruz. Alo Aile Destek Hattı kurma çalışmalarımız var. Bu kanal ile bu tür ailelere ulaşmayı hedefliyoruz. Biliyoruz ki aile mutlu olarsa sokaklar ve mahalleler huzurlu olur" diye konuştu.

HEDEF MUTLU AİLELER
Aile Rehberlik ve Danışma Merkezi'ni insanların sosyal yaşamlarında daha huzurlu olmalarına katkıda bulunmak için kurduklarını söyleyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, amaçlarının mutlu aileler yaratmak olduğunun söyledi. Aile Rehberlik ve Danışma Merkezi'nde verdikleri destekle boşanmaların önüne geçmeyi planladıklarını söyleyen Doğan, "Sorunlu ailelerin tespit edilmesi ya da müracaatları sonucu psikologumuz psikolojik destek, sosyal hizmet uzmanı sosyal destek vererek aile birliğini korumaya katkı sağlamaya çalıyoruz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete karşı destek hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN