Hedef 5 milyon turist

Kış turizminin gözdesi 'nın 12 ay boyunca turist ağırlaması için adımlar atıldı. Hedef 1.5 milyon olan turist sayısını 2023'te 5 milyona çıkarmak

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Hedef 5 milyon turist
'nın turizmi masaya yatırıldı. 2. Bursa Turizm Zirvesi,Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr.Haluk Dursun, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Skal Bursa Turizm Profesyonelleri Derneği Başkanı Vehbi Varlık açılış konuşmasında Bursa'nın turizm potansiyelinin çok altında 1.5 milyon turist ağırladığına vurgu yaparak, zirvenin sonucunda çıkacak raporun Bursa'nın turizm ekonomisi ile desteklenmesinde önemli bir yol haritası olacağına inandıklarını belirtti.

SPOR TURİZMİNE KATKI

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Mehmet Müezzinoğlu da "1. Lig takımlarımız yurtdışına antrenmanlara giderken yurtdışından da takımlar niye Türkiye'yi tercih etmesin? Neden Kocayayla'yı havasıyla, doğasıyla farklı bir antrenman alanı olarak görmesin ve farklı bir merkez olmasın?" diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu "Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımıza mesajı verelim istiyorum. Gençlik ve Spor Bakanı da bunu bize havale edecek inşallah. 5 bin yıllık tarihi geçmişi olan bir şehirden bahsediyoruz. Tüm dinamikleri ortaya koyarsak Bursa'nın ulu şehir olma vasıflarını farklı bir noktaya taşıyacağımıza inanıyorum" diye konuştu. Bursa'nın 2 yıl sürecinde termal ve termal sağlık turizmi mantalitesini yakaladığını belirten Bakan Müezzinoğlu şöyle dedi: "Ancak ulaşım konusunda Yenişehir Havaalanını ve Bursa Havaalanını'nın pratik noktalara taşıması gerekiyor. Körfez geçişi ve otobanın nisanda hizmete geçmesi Bursa için önemli. Hızlı tren, teleferik ulaşımı da önemli katkılar sağlayacak. Ancak, 1 yıl içinde THY ve farklı özel sivil havacılık işletmecileriyle hava ulaşımında dinamikleri harekete geçirerek, hava yolu imkânlarını kullanmayı da başarmalıyız."

60 KISA FİLM ÇEKİLDİ
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, sosyal medyada tanıtıma ve içeriğe ağırlık verdiklerini ifade etti. Bursa'nın değeriyle ilgili 60 kısa tanıtım filmi çektiklerini anlatan Karaloğlu, 2023 vizyonunda Bursa'da 5 milyon turisti ağırlamak için çalıştıklarını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise konuşmasında Bursa'nın bir turizm kenti olması için yapılacak çok iş olduğunun altını çizDİ. Altepe "Bursa'nın her alanda gelişmesi, dünya kenti ve Türkiye'nin lokomotif şehri olması en büyük hedefimiz. Yakın zamanda kısa mesafelere kent içinden uçuşların gerçekleşmesi için 3'üncü uçağımızı da aldık. BUDO ile 6 gemimizle 1 milyon yolcu taşıdık. Turizm gemilerinin de yanaşması için yatırımlarımız devam ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef 5 milyon turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN