Bağış başarısı

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Bağış başarısı

Organ Nakli Bölge Koordinasyon Sorumlusu Dr. Selim Çınar, son beş yılda organ bağışı ve naklinde Bursa'nın birçok Avrupa ülkesini geride bıraktığını kaydetti

Organ nakli ve bağışı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Organ bağışı ve naklinin ülke gündeminde daha fazla yer alması için Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlerini harekete geçirdi. Organ Nakli Bölge Koordinasyonu Sorumlusu ve Organ Nakli Koordinatör Derneği Başkanı Dr. Selim Çınar, organ bağışı konusunda Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Düzce, Bilecik'te yaşayan vatandaşların diğer illere göre daha duyarlı olduğunu kaydetti.

BURSA HALKI DUYARLI

Dr. Çınar ile organ bağışı ve nakli konusunda Türkiye ortalamasının çok üstünde yer alan Bursa'nın duyarlılığını konuştuk. Bursa'nın organ bağışında yakalamış olduğu ivmenin bir çok Avrupa ülkesini bile geride bıraktığını söyleyen Dr. Çınar "Son altı yıl değerlendirildiğinde Bursa bölgesinin 1.8 pmp (milyonda nüfus başına düşen bağış oranı) ile başlayan organ bağışı oranları on kat artarak geçen yıl 15 pmp'ye yükseldi" dedi.

BAĞIŞ ORANI YÜZDE 36

Organ bağışında Bursa halkının duyarlı olduğunu aktaran Dr. Selim Çınar bölgedeki insanların organ bağışlama konusunda çok yakın durduğunu ifade etti. Türkiye'de organ bağış oranının yüzde 22 civarında olduğunu söyleyen Çınar 'Türkiye'de 100 kişi vefat ederse 22'si organlarını kadavradan bağışlıyor. Bu oran Bursa'da yüzde 36 civarında" diye konuştu. Yakaladıkları başarının halkı organ nakli konusunda doğru bilgilendirmeye dayalı olduğunun dile getiren Dr. Çınar şöyle konuştu: "Bursa'da uzun yıllardan beri sistematik çalışma yapıyoruz. Halk Eğitim ve medyayla çalıştaylar düzenliyoruz. Biz sadece halkı değil, sağlık personelini ve din adamlarını da bilgilendiriyoruz. Bu konuda bilinç yetersizliği toplumun tüm katmanlarında var. En önemli sıkıntımız organ bağışını doğru anlatamamak. Kan bağışı dediğimizde uzun kuyruklar oluşuyor, organ bağışına sıra gelince durup düşünüyor insanlar. Bu konuda bilgi eksikliği ve çekinceler var. Bunları gidermek zorundayız." Dr. Çınar "2011-2015 yılları arasında 718 böbrek, 290 karaciğer, 334 kornea nakli yapıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN