Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul yolunda dönüşüm başlıyor

Dev proje 20 bin metrekare alandaki 60 binanın kamulaştırılmasıyla start aldı. Kimseyi mağdur etmediklerini söyleyen Başkan Altepe bölgeye yapılacak yatırımları anlattı

Giriş Tarihi: 24.1.2016
İstanbul yolunda dönüşüm başlıyor
Uzun süredir İstanbul yolu kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, ilk somut adımı attı. Beşyol Kavşağı'nın doğu cephesindeki yaklaşık 20 bin metrekarelik alanın dönüşümü için düğmeye basıldı. Söz konusu alan üzerinde yer alan 60 binanın kamulaştırması tamamlanırken, bu kamulaştırmalar için 40 bin TL harcandı. Yol kenarındaki kamulaştırılan binalar yıkım işlemleri için boşaltılırken, bu proje ile eş zamanlı olarak yürüyecek T2 Kent Meydanı-Terminal tramvay hattı ile de bölgenin kaderi sil baştan değişecek.

'KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK'
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Muradiye Salon'da düzenlendiği basın toplantısında hem İstanbul yolu kentsel dönüşümü ve T2 tramvay hattı projesini kamuoyuna tanıttı hem de bugüne kadar kent genelinde gerçekleştirdikleri kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. İstanbul yolu kentsel dönüşümünün geç kalınmış bir konu olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Burada 2.5 emsal var. Oldukça karlı olmasına rağmen, dönüşüm bugüne kadar sağlanamadı. Sonuçta belediye olarak biz devreye girdik ve Beşyol Kavşağı'nın doğu yakasında kent merkezine doğru 200 metrelik bölümde dönüşümün startını verdik. Yaklaşık 20 bin metrekare alandaki 60 binanın kamulaştırmasını büyük ölçüde tamamladık. Bu kamulaştırmaları yaparken, kimseyi mağdur etmedik. Çünkü hepsi imarlı yapıyor. Bölgeyi konut alanı ve ticaret alanı olarak etaplara ayırdık. Bugünkü değeri metrekaresi 800 lira ise biz 1500, 1800 ise 2 bin TL verdik. Çünkü bu bölgeye yapılacak yatırım fazlasıyla geri dönecek" dedi.

YIKIMLAR BAŞLIYOR

Projenin kendi kendini amorte ettiğini ve dönüşüm sonrası ise büyük bir kazanım sağlayacağını belirten Başkan Altepe, "Proje hayata geçer geçmez, belediye olarak kısa zamanda yatırdığımızdan fazlasını kazanacağız. Buradan kazanacağımızı başka bir bölgenin dönüşümü için kullanacağız. Hak sahipleri de bugünkü değerinden fazla fiyat verdiğimiz için hiçbir şekilde mağdur olmadan yerlerini bize sattı. Önümüzdeki günlerde yapılacak yıkımlarla bölgedeki dönüşümü hep birlikte görmüş olacağız" dedi. İstanbul Yolu'nun ortasından gidecek, toplam 9.4 kilometre uzunluğundaki 11 istasyonlu T2 Kent Meydanı-Terminal tramvay hattının, ulaşım projesi olmasının yanında karayoluna estetik bir görüntü de kazandıracağını ifade eden Başkan Altepe, anayol üzerindeki 9 istasyonun her birine ayrı mimari değeri olan üstgeçitler yapılacağını söyledi. Altepe, "İstanbul girişi bu estetik görüntüye sahip üst geçitlerle ayrı bir değer kazanacak" diye konuştu.

HER GÜN YIKIM OLACAK

genelinde bugüne kadar hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm yatırımlarından da örnekler veren Başkan Altepe, gerek yeni yol açma, gerekse park, meydan, rekreasyon alanı oluşturma gibi projeler için neredeyse her iş günü bir bina yıktıklarını vurguladı. İlk etabı ulaşıma açılan Çelebi Mehmet Bulvarında 455 binanın yakıldığını, Yavuzselim ve devamı da dâhil olduğunda bu rakamın 700 binaya çıkacağını kaydeden Başkan Altepe şu bilgileri verdi: "Vişne, Mimar Sinan, Eflak, Derya, Baruthane, Erdoğan, Köklü, Dağyolu caddelerinin açılması için yıkılan binaların yanı sıra Atatürk Stadı'nın meydana dönüştürülmesi, Kayhan Meydanı, Gemlik Meydanı, Kumla Meydanı, Yeni Belediye Binası, Elmasbahçeler spor tesisleri, merkezdeki eski okul binalarının yenilenmesi, Cilimsoz deresi çevresi rekreasyon alanı, ET-BA, Ertuğrulgazi lojmanlarının dönüşümü, Yunuseli Kentsel Dönüşümü, Sıcaksu Kentsel Dönüşümü gibi projelerle Bursa'da yaşam kalitesi her geçen gün artıyor. Bursa böylece yaşam kalitesi en yüksek olan dünyanın 50 kenti arasına giren tek Türk şehri oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul yolunda dönüşüm başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN