Otomotivciler Arap yarımadasını keşfediyor

Bursa otomotiv endüstrisi, Arap Yarımadası'ndaki etkinliğini ve ihracatını artırabilmek için Suudi Arabistan'da ilk kez düzenlenen 'Automechanika Cidde 2016 Fuarı'nda boy gösterdi

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Otomotivciler Arap yarımadasını keşfediyor
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Kabatepe ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova önderliğinde gidilen fuara, Milli Katılım statüsünde 10 firma yer aldı. Fuarda özellikle otomotiv yan sanayi ürünleri görücüye çıktı. Suudi Arabistan'ın 24 milyar dolara dayanan otomotiv ithalatında daha fazla söz sahibi olmak isteyen Türk otomotiv endüstrisi, bu büyük pazardan daha fazla pay alabilmek için atağa geçti. 'Automechanika Cidde' fuarında 'Turkey Discover the Potential' Türkiye markasını tanıtan otomotiv endüstrisi, özellikle yan sanayi ürünlerinden fren ve debriyaj sistemleri, subap taşlama makineleri, kaliper tamir ve conta takımları, egzoz boruları, yağ pompası, piston, rot gibi birçok ürün sergiledi.

PAZAR PAYI ARTACAK
'Automechanika Cidde'nin ilk kez düzenlenmesine rağmen bölgedeki potansiyel açısından önemli olduğunu dile getiren OİB Başkan Yardımcısı Cengiz Kabatepe, "Türkiye, Suudi Arabistan'a 144 milyon dolarlık yan sanayi, 27 milyon dolarlık da ana sanayi ihracatı gerçekleştiriyor. Bu rakamları çok daha yukarılara çekebilecek potansiyelimiz ve gücümüz var. Şimdi 'Turkey Discover the Potential' marka gücümüzle potansiyelimizi artırmaya çalışıyoruz" diye konuştu. OİB başkan yardımcısı Cengiz Kabatepe, fuarda gerek Milli Katılım ve gerekse stand anlamında Türkiye'nin en büyük ülke olduğuna değinerek, "Yarattığımız marka algısıyla fuarda en göze çarpan ülke olduk. Bu fuarla Suudi Arabistan'da ve bölgede ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Çünkü Arabistan pazarı yedek parça anlamında oldukça bakir. Ayrıca farklı markalar ve ikinci el araç girişi nedeniyle eski bir araç parkı var. Yol ve iklim şartlarının zorluğunu da düşünürsek araç yenilenmesi ve komponent ihtiyacı oldukça yüksek. Bize avantajlar sunacak zengin bir ülke" diye konuştu. Suudi Arabistan'ın otomotiv yan sanayi ithalatının 1,8 milyar, motor ve aksamlarının 1,5 milyar ve oto lastiği ithalatının da 1,8 milyar doları aştığını hatırlatan OİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova da "Bu ürünler bizim başarılı olduğumuz alanlar. Yalnızca bu alanlara odaklansak ihracatımızın katlanabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle burada temaslarımızı artırıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivciler Arap yarımadasını keşfediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN