Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa havacılıkta merkez olacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yönlendirme ve teşvikiyle yerli tramvay üretimi gerçekleştiren Bursa sanayisi, şimdi de uçak üretimine başlıyor

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Bursa havacılıkta merkez olacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile birlikte Bursa'da havacılık sektörüyle ilgili yapılması planlanan projeleri kamuoyuna tanıttı. Sanayi sektöründeki yerli tramvay üretimi ile tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Bursa'da, kenti havacılık üssü haline getirecek önemli bir adım daha atıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yönlendirme ve teşviki ile yerli tramvay üretimini gerçekleştiren Bursa sanayii, şimdi de uçak üretimine başlıyor. Bursa'da faaliyet gösteren Gökçen Grup'a ait B Plas firmasının Almanya'dan satın aldığı fabrikanın Bursa'ya kazandırıldığını belirten Başkan Altepe, "Havacılıkla ilgili proje ararken Almanya'daki hazır fabrikanın bulunduğunu öğrendik ve hemen konuyla ilgilenmek üzere B Plas'ı teşvik ettik. Gökçen Grubu'nun konuya duyarlı olduğunu gördük. Bu uçağı yaparsak, gövde ekipmanları Gökçen grubunun yapacağı işti. Celal Bey de pilotmuş. O da "seve seve o firmayı alırım" dedi. 10 gün içinde çalışma tamamlandı. Almanların da üzüntüsüydü, fabrika Çin'e gidecekken Türkiye'ye gelmiş oldu. Bu durum herkesi sevindirdi" diye konuştu.

ÖRNEKLERİ İNCELENDİ
Başkan Altepe, havacılık faaliyetleri için Samsun'dan İtalya'ya kadar konusunda uzman her yere gidip araştırmalar yaptıklarını belirterek, "BTSO havacılık kümesi toplantıları izlendi. Bursa'da havacılıkta çıkış yolu bulmanın yollarını aradık, fuarlara gidildi. Almanya'daki fuarda gittik, Türkiye'den katılımın olmayışı beni üzmüştü. Artık Türkiye'nin uçağı da o fuarda olacak" dedi. Başkan Altepe, birkaç ay içinde Bursa'da üretimin başlayacağını ifade ederek, "Aynı üretim Berlin'de de Türkiye'de devam edecek. 6 ay içinde bitirelim ve ilk uçuşu da biz yapalım istiyoruz. Firma kendi sertifikasyonunu kendisi verebilen bir firma, kadrosunu da genişletiyor. Bursa ve Türkiye, bu sektöre çok güçlü giriyor. Şu anda uçan 200 uçağı var ve siparişleri de var" dedi. Başkan Altepe, özellikle iş adamlarının uçak kullanması gerektiğini vurguladı. Bursa'da havacılığın gelişmesinin önemine işaret eden Başkan Altepe, "Türkiye bu konuda geri kaldı. Hava, en rahat, en güvenli ve en kolay ulaşım şekli. Türkiye'de 160 tane özel uçak var. Bursa'da bundan daha çok olmalı. İnşallah bu çalışmalarla birlikte havacılığın seviyesini yükseltmiş olacağız. Bursa havacılıkta da merkez oluyor" diye konuştu.

AYDA 2 UÇAK ÜRETİR DURUMDAYIZ
B Plas CEO'su Celal Gökçen de hiç akılda yokken ani bir kararla havacılık sektörüne adım attıklarını anlattı. Çalışmaların sürecinden ve uçağın teknik özelliklerinden bahseden Gökçen, "Hızlı yol aldık. Aralık ayı sonundan bugüne kadar ayda 2 uçak üretir durumdayız. Bu uçaklar iki kişilik. Avrupa'da eğitim ve turing uçağı diye geçiyor. Avrupa'da bu şekilde 782 havaalanı var. Uçağın 1100 km menzili ve 4 silindirli bir motoru var. Uçağımızın bütün yapısı kompozit. 100 km'de 9,5 litre süper benzin yakıyor. Eğitim uçağı olarak düşünüldüğü için bakım kolaylıkları olması gerekiyordu bunu da düşündük. Uçakların bakım masraflarını 4 bin Euro'ya yapabiliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa havacılıkta merkez olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN