Kanserle savaşta yeni yöntem: Onkogram

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Engin Ulukaya, kanser hastalığını kısa zamanda yok edemeyeceklerini belirterek, onkogram testinin hastalara daha ucuz ilaçla daha başarılı tedavi imkânı sağladığını söyledi

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Kanserle savaşta yeni yöntem: Onkogram
Günümüzde onkoloji tedavilerinde en büyük sorun, her kanser hastasına standart uygulanması. Oysa artık hastanın tedavisinin kendine özgü olması gerekiyor. Bu alanda yapılan çalışmalar arasında önemli yer tutan onkogram testi 'geleceğin kanser tedavi' şekli olarak görülüyor. Test Türkiye'de Bursa Uludağ Üniversitesi'nde başarılı şekilde uygulanıyor. Onkogram testi, hastalara daha ucuz ilaçla daha başarılı tedavi imkanı sağlıyor.

10 YIL ÖNCE HAYALDİ

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ulukaya, kansere yönelik çalışmalarda Türkiyeli bilim insanlarının geçmiş yıllara göre kıyaslanmayacak ölçüde başarılara imza attığını ifade etti. Ulukaya "Kanseri tümüyle belki ortadan kaldıramayabiliriz ama diyabet hastalığı gibi kronik hastalığa dönüştürebiliriz. Şu anda bilim insanları bugünkü imkanlarla bu yönde çalışıyor. 10 sene önce bunu hayal bile edemiyorduk. Şimdi kronik hale getirmeden söz ediyoruz. Kanserden korkmayın doktorları iyi dinleyin. Onkogram yöntemine göre seçilen ilaçlar mucizevi şekilde her hastanın iyileşmesini sağlayacaktır demiyoruz ama en azından tedavinin başarı şansını artıracaktır" diye konuştu.

YAN ETKİLERDEN KORUYOR

Onkogramın bir başka faydası da bazı ilaçların hastanın üstündeki olumsuz etkilerini tespit edip hassas olduğu saptanan ilaçların seçilebilmesi. Onkogram, henüz, klasik tedavi protokolü ile belirlenmemiş tümörlerin tedavisinde de ilaç seçimine olanak sağlıyor. Onkogram, ABD, İngiltere, Hollanda, Almanya , Rusya, Japonya gibi ülkelerde yoğun olarak araştırılmakta ve bazı merkezlerde Amsterdam'daki çocukluk çağı lösemi hastalarının tedavisinde diğer yöntemlere ek olarak kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserle savaşta yeni yöntem: Onkogram
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN