Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karacabey'de atlarla bir gün

Sabah Muhabiri Ahmet Külsoy, Karacabey At Çiftliğine girdi, bir gününü taylarla birlikte geçirdi

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Karacabey'de atlarla bir gün
Karacabey Tarım İşletmeleri Müdürlüğü'ndeyim. Atların sorumlusu Veteriner Hekim Ali Yağlıcı ile birlikte at ve köpek çiftliklerini geziyorum. Önce erkek atların bulunduğu tavladayız. İnsanlar gibi atlar da isimlendirilmiş. Hepsinin ayrı ayrı kimliği var. Kimlikte baba, anne adları doğum tarihi, varsa geçirdiği hastalık, kan grubu mevcut. Erkek ve dişi atlar ayrı yerlerde tutuluyor. Akraba evliliği olmaması için yetkililer dikkatli davranıyor.

VETERİNERİNİ TANIYOR
İçeri girer girmez 1.5 yaşındaki Bedih tay arka ayakları üzerinde durarak kişnemeye başlıyor. Ayakta durmaya çalışıyor, bulunduğu yerden dışarı çıkmanın yollarını arıyor. Yağlıcı eli ile okşamaya başladığında at sakinleşiyor. Bundan sonrasını Yağlıcı'dan dinleyelim: "Bedih ile aramızda özel bir dostluk var. Doğumunu ben yaptırdım. Ne zaman tavlaya girsem kokumu alır kişnemeye başlar. İlgi bekler alaka bekler. 'Benimle oyna' der. Hayvan deyip geçeriz ama öyle değil işte. Duyguları var, sıcak bir el dokunduğu zaman devamını istiyor. Ben atlarla daha iyi anlaşıyorum. Bedih'i bir gün görmesem beni sıkıntı basar." Gezerken aklıma bir soru geliyor: Atlar rüya görür mü? Veteriner Hekim Muhammet Yalçınkaya bu soruma şöyle yanıt veriyor: "Ben de bu soruyu merak ederdim. Atlar da rüya görüyor. Ben buna tanık oldum. Bir gün tavlaya gittim. Taylara bakıyordum. Tayın bir tanesi yatmış garip sesler çıkartıyor ama uyuyor. Sanki kendince koşuyor, engel atlıyor. Garip sesler annesinin dikkatini çekti. Annesi ayağı ile tayı uyandırdı. Şaşırdım, kaldım."

EFSANE ATLARA ANIT MEZAR
Karacabey harasında, iki Arap atı için 60 yıl önce yapılan anıt mezar yediden yetmişe herkesin ilgini çekiyor. Bugün en çok kazandıran yarış atlarının ataları olarak kabul edilen Babaş Kuruş ve Baba Sad için yaptırılan anıt mezarlar. Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Baba Kuruş yaşadığı süre içeresinde 141 tay, baba Sad ise 147 tayın dünyaya gelmesini sağlamış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karacabey'de atlarla bir gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN