Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumalıkızık'ta büyük hazırlık

Türkiye'nin en önemli kültür turizm merkezleri arasında yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Cumalıkızık'ta, yaklaşan turizm sezonu öncesi hazırlıklar başladı

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Cumalıkızık'ta büyük hazırlık
Osmanlı mimarisinin en nadide yansımalarından biri olan Cumalıkızık'ta turizm atağı başlatıldı. Turizm sezonu öncesi tüm esnafın tezgâhları, tarihi dokuyla uyumlu ahşap tezgahlarla değiştirildi. Köydeki tüm metal tabelaların yerine ise ahşap tabelalar yerleştirildi.

KADINLARA REÇEL KURSU

Sezon öncesi köydeki yapısal sorunlar tek tek çözüme kavuşturulurken, kendi ürettikleri ürünleri satışa sunan kadınlara da çeşitli konularda eğitimler verilmeye devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında son olarak Yıldırım Belediyesi, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri ile Yıldırım Halk Eğitim Merkezi'nin ortak çalışmasıyla, Cumalıkızıklı 50 kadına 'Gıda Muhafaza ve Reçel Yapımı' eğitimi verildi. Kadınlara, 'Hijyen ve Mutfak Ürünleri Hazırlama' katılım belgesi verildi. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Cumalıkızık kadim medeniyetimizin bize bir emaneti. Hem bu emanetin doğal yapısını muhafaza ederek gelecek nesillere ulaştırmak hem de bugün insanlarımızın bu zenginliğimizden istifade etmesini sağlamak için projeler üretiyoruz" dedi. Cumalıkızık'ta devam eden restorasyon çalışmalarıyla birlikte bölge esnafının standartlara uygun satış yapabilmeleri için de eğitimler verdiklerini aktaran Başkan Edebali, "Burada sahip olduğumuz potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için vatandaşlarımız ve şehrimizin dinamikleri ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan bu beldemizi el birliği ile daha mamur hale getireceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumalıkızık'ta büyük hazırlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN