Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'yı yıkarak yenileyeceğiz

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Bursa'yı yıkarak yenileyeceğiz

Bursa'da dönüşümün hızla sürdüğünü belirten Başkan Altepe "Neredeyse her iş günü bir bina yıkılıyor, Bursa yenileniyor"

Marmara depreminin ardından 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında çıkan kanun ile Bursa'da ciddi bir kentsel dönüşüm faaliyeti başladı. Kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırmak için proje üretilmesi ve uygulamasıyla başlayan kentsel dönüşüm süreci Bursa'da önemli bir noktaya ulaştı.

ETAP ETAP İLERLİYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin ürettikleri dönüşüm projeleri etaplar halinde uygulanmaya başlandı. Kentin bir çok noktasında riskli ve afet bölgesi olarak ilan edilen bölgeler ile çarpık yapılaşma nedeniyle büyük zorlukların yaşandığı bölgeler bir bir yıkılıyor. Belediyelerin uzman kadrolarıyla birlikte ortaya çıkarılan projeler ise, hem son derece modern hem de oldukça sağlam ve güvenilir bir şekilde inşa ediliyor. Etaplar halinde başlayan kentsel dönüşüm projeleri sayesinde Bursa'da büyük bir değişim yaşanıyor. Uygulamaların hayata geçirildiği noktalarda, su, kanalizasyon, elektrik ve doğalgaz hatları gibi tüm yer altı çalışmaları da ortak yürütülüyor. Bu sayede, bu bölgelerde yeniden kazılıp tekrar kapatılma gibi bozulmalara neden olabilecek durumların yaşanmasının önüne geçiliyor.

VATANDAŞ SÖZ SAHİBİ OLACAK

Diğer yandan Bursa Büyükşehir Belediyesi, katılımcı yönetim anlayışını, uygulanacak kentsel dönüşüm projelerinde de ortaya koyuyor. Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri sınırlarındaki kentsel dönüşüm çalışması yapılacak alanlarla ilgili olarak bölge halkının görüş ve beklentilerinin belirlenmesi amacıyla devam eden anket çalışmalarında yaklaşık 15 bin vatandaşın görüşü alınıyor.

İNŞAAT SEKTÖRÜ DE GELİŞTİ
Bursa'nın büyük bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunun altını çizen ve bu değişimin kentteki inşaat sektörünü de olumlu yönde etkilediğini belirten Büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe, "Artık kentlerimiz gelişiyor, kentlerimizle beraber ülkemizde de büyük bir gelişim var. Ekonomik alanda da büyük bir kalkınma var ve bu da inşaat sektörüne yansıyor" dedi. Başkan Altepe şöyle devam etti: "Bursa'da inşaat firmaları tarafından her alanda hem güvenli yapılar hem de estetik açıdan da şehre değer katan binalar yapılıyor. Binaların sağlıklı ve güvenli olması konusunda vatandaşlar da artık bilinçlendi. Vatandaş gayrimenkul alırken yapıların güvenliğini detaylıca sorguluyor. Bu da firmaların daha titiz ve güvenli çalışmalarına neden oluyor. Binalarda kullanılan malzeme ve imalatların kalitesi artıyor. İnşaat sektöründe dünyada Çin ile yarışıyoruz. Türkiye olarak önemli gücümüz var ve bu artık şehirlerde de iyice hissedilmeye başladı."

KALİTELİ YAŞAM GELDİ

Bursa genelinde bugüne kadar hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm yatırımlarından da örnekler veren Başkan Recep Altepe, gerek yeni yol açma, gerekse park, meydan, rekreasyon alanı oluşturma gibi projeler için neredeyse her iş günü bir bina yıktıklarını vurguladı. İlk etabı ulaşıma açılan Çelebi Mehmet Bulvarı'nda 455 binanın yakıldığını, bu rakamın 700 binaya çıkacağını kaydeden Başkan Atatürk Stadı'nın meydana dönüştürülmesi, Kayhan Meydanı, Gemlik Meydanı, Kumla Meydanı, Yeni Belediye Binası, Elmasbahçeler spor tesisleri, merkezdeki eski okul binalarının yenilenmesi, Cilimsoz deresi çevresi rekreasyon alanı Yunuseli Kentsel Dönüşümü, Sıcaksu Kentsel Dönüşümü gibi projelerle Bursa'da yaşam kalitesinin her geçen gün arttığı vurguladı. Altepe "Bu dönüşüm sayesinde Bursa yaşam kalitesi en yüksek olan dünyanın 50 kenti arasına giren tek Türk şehri oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'yı yıkarak yenileyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN