Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım'ın vizyon projesi başlıyor

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Yıldırım'ın vizyon projesi başlıyor

Yıldırım Belediyesi'nin yaklaşık 1.5 yıldır üzerinde çalıştığı 4 bin konutluk örnek kentsel dönüşüm projesi martta başlıyor. 55 hektarlık alanda uygulanacak dönüşümde sokak kültürünün korunması için çok yüksek binalar inşa edilmeyecek

Bursa'daki en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri Yıldırım Belediyesi tarafından uygulanıyor. Bursa'ya yeni bir vizyon katması beklenen ve Yeni Yıldırım olarak adlandırılan Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 55 hektarlık alanda uygulanacak. 4 bin konutluk örnek proje Mart ayında başlıyor.

SOKAK KÜLTÜRÜ KORUNACAK

Yıldırım Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projelerinde kat sayısının kısıtlı olduğunu, çok yüksek binalardan oluşmadığına dikkat çeken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, esnek binalarla sokak kültürünü muhafaza edeceklerini söyledi. Yüksek İhtisas Hastanesi karşısından inen Samanlı Bulvarı ile Samanlı Kavşağı'ndan Otosansit'e giden 11 Eylül Bulvarı'nın kesiştiği bölgeden projenin startına başlayacaklarını kaydeden Edebali, "Yeni Yıldırım olarak adlandırılabilecek Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 55 hektarlık alanda uygulanacak. Konutların yanı sıra ticaret alanları, alışveriş merkezleri, sosyal donatı alanlarıyla çok özel bir kent ortaya çıkacak."dedi. Başkan Edebali "Yapacağımız proje ile Bursa'nın en özel bölgesi burası olacak. Türkiye'nin kentsel dönüşüm örneği olacak. Yeni bir yaşam isteyen herkes Mevlana Mahallesinde olmak isteyecek" diye konuştu.

SU VE YEŞİL TEMASI ÖNE ÇIKARILDI

Başkan Edebali "Mimari konsepti tamamlanan, Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 5 binlik ve 25 binlik planları Şehircilik ve çevre bakanlığı tarafından onaylandı. Binlik planlar için de belediyeye yetki verildi. Şu anda statik, betonarme, elektrik projeleri devam ediyor. Bu alan üzerinde 3 binin üzerinde konut var. Projeyle de 4 bin üzerinde yeni konut üretilecek ve proje de su ve yeşil tema ağırlıklı olacak"dedi.

2019 YILINDA TAMAMLANMIŞ OLACAK

Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi'nin mart ayı sonunda temelini atmayı hedeflediklerini belirten Başkan Edebali, "Proje aşamasından sonra ihaleye çıkacak. 2019'da da bitirmeyi düşünüyoruz. Görevimiz bitmeden bu projeyi bitireceğiz. Bizim belediyecilik olarak tepeden inme, katılımcı olmayan bir anlayışımız yok. Ortak akılı önemsiyoruz. Nitekim Mevlana projemizi de ortak akılla hazırladık. Tasarımı mülk sahipleriyle tek tek görüştük. Topluca bir araya gelip vatandaşın uzlaşma önerilerini de aldık. Mevlana'daki kentsel dönüşümde modern, nitelikli ve esnek az katlı binalarda 60 metrekareden 140 metrekareye kadar daireler var. Bu yeni bir konsept olacak. Boşaltılan binalarda inşaat başlayacak. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım'ın vizyon projesi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN