Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hünerli eller büyüledi

'Elimizin Emeği' adlı el nakışları sergisi İnegöl Kent Müzesi'nde açıldı. 104 parçadan oluşan nakış örnekleri asırlar öncesi yaşayan Türk halklarının kültürünü yansıtıyor. Büyük ilgi gören sergi 13 Mart'a kadar gezilebilecek

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Hünerli eller büyüledi
Bursa Olgunlaşma Enstitüsü'nün müze çalışmaları kapsamında el nakışları tekniklerinden oluşan 'Elimizin Emeği' adlı el nakışları sergisi İnegöl Kent Müzesi'nde açıldı. 104 parçadan oluşan ve yüzyıllık nakış örneklerinin yer aldığı sergi açılışına İnegöl halkının ilgisi yoğun oldu. Tarihi değere sahip el nakışlarının yer aldığı sergi 13 Mart tarihine kadar sergilenecek.

GELENEKLER YAŞATILIYOR

Serginin açılış töreninde konuşan Bursa Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Münevver Yaman, enstitülerinin 1996'da Necati Bey Meslek Lisesi'nde açıldığını ve 2007'den itibaren de bağımsız bir eğitim kurumu olarak faaliyetini sürdürmeye devam ettiğini söyledi. Yaman, "Ülkemizde sayıları 15 olan olgunlaşma enstitülerinden biri olan Bursa Olgunlaşma Enstitüsü'nün eğitim öğretimin yanı sıra geleneksel el sanatlarının yaşatılması, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması içinde uğraş vermektedir. Bu kapsamda oluşturduğumuz ürünleri siz değerli İnegöllülerle buluşturmaktan duyduğumuz memnuniyeti burada dile getirmek istiyorum" dedi.

3 YILLIK EMEKLE OLUŞTURULDU

Sergi, El Sanatları Bölüm Şefi ve Nakış Öğretmeni Güleser Sencar ve 7 usta öğretici tarafından 3 yıllık çalışmasıyla tamamlandı. 104 parça eski işlemenin yer aldığı sergide, eski işlemelerin birebir kopyaları yer alıyor ve eskisi ile yenisi birlikte sergileniyor. Yaklaşık 150 yıllık işlemelerin geleceğe aktarılmasını amaçlayan sergi birçok nakış tekniğinin bir arada kullanıldığı tasarımlardan oluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hünerli eller büyüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN