Türkiye'nin en iyi haber sitesi

elektriğini çamurdan üretecek

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Bursa elektriğini çamurdan üretecek

'da kurulacak olan çamur yakma tesisinde son viraja girildi. Kurulacak tesis, atık çamurların bertaraf edilmesi ve yok edilmesi işlemleri sırasında ortaya çıkan yüksek ısıdan elektrik üretecek

Büyükşehir Belediyesi'nce planlanan ve arıtma tesislerinden çıkacak atık çamurların bertaraf edilmesi ile yok edilme sırasında oluşacak ısıdan elektrik üretilmesini esas alan 'Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi'nde son viraja girildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üretimin ardından yapılacak montaj çalışmalarıyla birlikte hem arıtma tesislerindeki çamurun ortadan kaldırılacağını hem de yıllık 2,5 megavatlık elektrik üretimi ile 6.5 milyon TL'lik enerji tasarrufu sağlanacağını söyledi.

KAZANLARIN ÜRETİMİ SÜRÜYOR

Tesisin, Mustafakemalpaşa Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Eralp Makine'de sürdürülen kazan üretim çalışmalarını inceleyen Recep Altepe, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Recep Yamankaradeniz'den proje hakkında bilgi aldı. Altepe, atık su arıtma çamurlarının çevresel ve ekonomik etkiler dikkate alınarak en uygun şekilde bertaraf edilmesinin tüm büyükşehirlerde olduğu gibi Bursa için de önemli bir problem olduğunu söyledi. Yakma teknolojisinin Avrupa Birliği ülkeleri, Japonya ve Amerika'da yaygın kullanılan, diğer yöntemlere göre daha fazla tercih edilen bir sistem olduğunu belirten Altepe, tesislerin emisyon kontrol uygulamalarını ve çevresel hassasiyetleri daha kolay karşılayabildiğini, bunun yanma ve enerji elde etme eğilimini öne çıkardığını ifade etti.

EMİSYON KONUSUNDA ÖRNEK OLACAK

Bursa'da üretim çalışmaları süren yatırımın da çamurun yerinde nötre yakın çevresel etki oluşturarak bertaraf edilmesini sağlayacak örnek bir tesis olacağını ifade eden Altepe, "Avrupa Birliği'nin atık yakma direktifi ile Türkiye'de atıkların yakılmasına ilişkin yönetmelik başta olmak üzere tüm ilgili kanunlarda belirtilen hususlar tesisimizde istisnasız olarak sağlanacaktır. Ek olarak tesis, emisyon arıtım sistemi ilgili standartların belirlediği sınırların altında değerleri sağlayacak şekilde arıtım kapasitesine sahip olacaktır. Emisyon konusunda Türkiye'de örnek teşkil edilecektir" dedi.

VERİLERİ BAKANLIK TAKİP EDECEK
68 milyon TL'lik harcamayla kurulacak tesiste, emisyon değerleriyle ilgili online izleme istasyonu kurulacak ve tüm verilerin ilgili bakanlık tarafından izlenecek. Başkan Recep Altepe "Tesisin devreye girmesiyle şu an için atık değerindeki çamurlardan saatte 2,5 megavatlık elektrik enerjisi üretilecek. 400 ton/gün kapasiteli yakma tesisinin yapımı için yurt dışından know-how yöntemiyle teknoloji transferi yapılmıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa elektriğini çamurdan üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN