Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki ilçenin yüzü termalle gülecek

'nın jeotermal suları dünya turizmine açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Mustafakemalpaşa'yı, Büyükşehir Belediyesi ise Orhangazi'yi termal turizm tesisleri ile donatacak

Giriş Tarihi: 13.3.2016
İki ilçenin yüzü termalle gülecek
Kültür ve Turizm Bankalığı, Mustafakemalpaşa'da bulunan Tümbüldek kaplıcalarını, 5 ayrı mahallede kurulması planlanan 6 dev termal tesis ile dünyaya açmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi ise, Orhangazi ilçesindeki Keramet kaplıcalarını ayrıcalıklı bir projeyle ülke vitrine çıkaracak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Mustafakemalpaşa'da kendisine ait 6 büyük araziyi termal tesisler için tahsis etti. İlçenin Sünlük, Lütfiye, Kömürcükadı, Şapçı ve Muradiyesarnıç mahallelerinde yer alan araziler, turizm yatırımcılarının gözdesi olacak.

DEV TESİSLER KURULACAK

Bölgede kurulacak dev tesisler için ayrılan metrekare alanları ve tesis özellikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Yapı İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yayınlandı. Termal turizme ayrılan arazilere 400 yataklı 6 dev tesis yapılacak. Tesislerden 2'si içinde 18 delikli golf sahası bulunan 420 yataklı, 4'ü ise 400 yataklı termal otel şeklinde olacak. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, termal su anlamında zengin olan ilçeye turizm yatırımcılarını beklediklerini söyledi. Kurtulan, "Çağdaş kent yönetiminde ve kalkınmasında sadece kamu gücünü ve imkanlarını kullanmak artık yeterli değil. Dünya örnekleri yerel yönetimlerin özel sektörü ve yatırımcıyı da işin içine çektiği, işbirliği yoluyla kent kalkınmasını sağladığı ve dünya çapında projeler ürettiği örneklerle dolu. Biz bu işbirliğine her platformda hazırız" dedi.

KERAMET'E PRESTİJLİ PROJE

Uludağ'dan göllere, şelalelerden termal alanlara kadar kentin tüm zenginliklerini ayrıcalıklı projelerle vitrine çıkarmaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi ise, Orhangazi ilçesindeki Keramet kaplıcalarını turizme kazandırıyor. Bugüne kadar şifalı suyun çıktığı doğal göletin bulunduğu alan dışında herhangi bir yatırım yapılmayan bölge, Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan prestijli bir proje ile sadece yöre halkına değil, yerli ve yabancı turistlere de ev sahipliği yapacak.

TURİZME DEĞER KATACAK

Keramet kaplıcalarında incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın en önemli yer altı zenginliklerin birinin de termal sular olduğunu ifade etti. Başkan Altepe, "Termal sular sadece kent merkezimizde değil, ilçelerimizde hatta köylerimizde bile var. Keramet'te de şifalı bir gölümüz var. Burası deri ve cilt hastalıklarına, romatizmaya iyi gelen önemli bir şifa kaynağı. Ahşap malzeme kullanılarak yapacağımız projemizi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na sunuyoruz. Bölgeyi turizmle kalkındıracağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki ilçenin yüzü termalle gülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN