Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına en büyük yatırım İzmit'te

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Kadına en büyük yatırım İzmit'te

İzmit Belediyesi 69 bin metrekarelik bir alanda Kadın Sosyal Yaşam Merkezi kurdu. Kadınların her türlü ihtiyacını karşılayan merkez Türkiye'nin bu alandaki en büyük projesi

Kadınlara en büyük yatırımı İzmit Belediyesi yaptı. 69 bin metrekare alana kurulan Kadın Sosyal Yaşam Şehit, Gazi Aileleri ve Engelliler Sosyal Destek Merkezi Türkiye'nin bu alandaki en büyük projesi oldu. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, kadının ailedeki ve toplumdaki önemini en iyi bilen bir belediye olarak kadınlara yönelik en büyük hizmetin İzmit'te yapıldığını belirtti. Başkan Doğan "Merkezimiz, kadın ve engellilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, iş geliştirme birimleri ile iş edinmelerine katkıda bulunarak kadın istihdamını ve kadın girişimciliğini arttırmak ve engellilerin rehabilitasyonunu sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir" dedi.

MERKEZDE YOK YOK

5 bin 794 metrekare kapalı alana sahip merkezde psiko ve sosyal destek, aile rehberliği gibi danışmanlık birimleri, okuma- yazma, bilgisayar, yabancı dil, ahşap boyama, halk oyunları, diksiyon, tiyatro, takı tasarım, resim, müzik ve benzeri alanlarda eğitim ve hizmet olanakları, fitness, havuz, sauna, hamam, masaj, fizyo terapi, yoga, masa tenisi gibi spor ve sağlık hizmetleri, kuaförlük, dikiş, aşçılık, çağrı merkezi operatörlüğü, mantar yetiştiriciliği ve benzeri istihdama yönelik kurslar ve atölyeler bulunuyor. Merkezde kütüphane, okuma salonu, fuaye alanı, konferans salonu, restoran ve kafeterya, tiyatro, pony at ahırı ve yürüyüş parkurları ile pek çok ihtiyaca yönelik hizmetler tek çatı altında toplandı. Merkez ayrıca 200 kişilik toplantı, seminer, tiyatro, sinema ve konser gibi etkinliklere ev sahipliği yapabilecek ses ve ışık düzenine sahip konferans salonu, engelli kullanımına da uygun özel olarak tasarlanan donanımlı bir kütüphane ve okuma alanları da yer alıyor.

AVRUPA'YA DA ÖRNEK

Başkan Doğan "Merkezimiz, ailelere ve bireylere koruyucu, önleyici, geliştirici, rehberlik edici destek hizmetlerini güvenli bir ortamda ve rahat edebilecekleri düzeyde sağlamayı amaçlamaktadır. Böylece Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan merkezimiz, tüm özellikleriyle Avrupa'ya da örnek olacak niteliktedir. Merkezimiz aynı zamanda hem doğal terapi olarak hem de sosyalleşmeyi sağlayarak daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmaktadır. Fizyoterapi solomuzla uzman fizyoterapist eşliğinde ihtiyaç duyan bedensel engellilerimize fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti verilmektedir" diyerek bayanların hizmetlerin en güzeline layık olduklarını belirtti.

MİKRO
KREDİ DESTEĞİ
Girişimleri sonucu faaliyete geçirdikleri mikro kredi projesi hakkında da açıklamalar yapan Doğan "Kadınlarımız bu krediler sayesinde iş hayatına atıldı. Yaklaşık 3 yıl önce Kadıköy Mahalle Konağı içeresinde Kocaeli'nde ilk kez faaliyete geçirdiğimiz mikro kredi hizmetimizden şimdiye kadar 300 kadın yararlandı. Özellikle evde üretim yapmak isteyen ev hanımlarının ya da girişimcilik alanında ilk adımı atıp daha sonra büyük hedefleri olan hanımların destekçisi oluyoruz. Kadınlarımıza yaklaşık 3 yıldan beri 100-1000 TL arasında sembolik bir mikro kredi desteğinde bulunuyoruz. Proje kapsamında şimdiye kadar 300 kişiye yaklaşık 580 bin TL kredi desteği sağladık" diye konuştu.

KARA FATMA ANITI
Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nin girişine milli mücadele kahramanı Fatma Seher Erden'in anıtını yaptıran Başkan Doğan "Anıt merkezimize ayrı bir değer kattı. İzmit Belediyesi olarak tarihi değerlere sahip çıkmayı görev kabul ettik. Bu alanda İzmit tarihinde hiçbir dönemde olmadığı kadar çok projeyi hayata geçirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına en büyük yatırım İzmit'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN