Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyet kanayan yaraya neşter vurdu

M.Kemalpaşa Emniyet Müdürü Erol Turan, Roman vatandaşların topluma entegre olması için ürettikleri projeleri SABAH'a anlattı. Çocukları okula döndürdüklerini söyleyen Turan çocuk gelin dramını bitirmek için de alıştıklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Emniyet kanayan yaraya neşter vurdu

Mustafakemalpaşa İlçe Emniyet Müdürü Erol Turan, geçtiğimiz yıllarda Roman vatandaşların neden olduğu olaylarla gündeme gelen ilçede yaşanan dönüşümü anlattı. İlçede göreve başladıktan sonra Roman vatandaşların yaşadıkları mahalleleri sık sık ziyaret ettiğini ve onların sorunlarını dinlediğini anlatan Turan, 1200 öğrencili bir okulda öğrencilerin yarısının devamsızlıktan sınıfta kaldığını görünce hemen kaymakamlığa koştuğunu söyledi.

OKULA GELENE HEDİYE
Roman vatandaşların topluma entegre olmaları konusunda eğitimin şart olduğunun altını çizen Turan, "Kaymakamımızın belediye başkanımızın desteğiyle öğrencilerin okula dönmelerini sağlamak için projeler üretmeye başladık. Okula gelene hediye diye bir proje belki de ilk kez Mustafakemalpaşa'da uygulandı. Çocukların temel eğitimi alabilmeleri için elimizden geleni yaptık. Sonunda başarılı olduk. Bu çocukların eğitim alması çok önemli" dedi. Roman vatandaşlar arasında yaygın olan genç yaşta evlenmenin önüne geçilmesi için çalışmalar başlattıklarını da bildiren Turan "Kız çocukları 13, erkek çocukları 17 yaşında evlendiriliyor. 28 yaşında torun sahibi olanlar var. Bu da aile yapısını bozuyor. Bu vatandaşlarımızı bu konudan bilgilendirmek, genç yaşta evliliğin yanlış olduğunu anlatmak için projeler üretiyoruz. Bunu da başarırsak çok büyük bir sorun ortadan kalkmış olacak" diye konuştu. Roman açılımı sonrası bu vatandaşların topluma entegre olmaları için sürdürülen çalışmalara örnek teşkil edecek olan Mustafakemalpaşa'da en önemli uygulama ilçe merkezinde taşımacılık yapan at arabalarının kaldırılması oldu. Marmara Bölgesi'nde at arabalarının kullanıldığı tek ilçe olan Mustafakemalpaşa'da radikal bir karar alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, trafiği aksatan, kötü koku ve görüntüye neden olan at arabalarını trafikten kaldırarak kanayan yaraya neşter vurdu. İlçe merkezindeki at arabalarının çağ dışı görüntüsünün tüm vatandaşları rahatsız ettiğini vurgulayan Emniyet Müdürü Turan, halkın talebi karşısında at arabalarını trafikten men ettiklerini bu uygulamanın her kesimi memnun ettiğini söyledi. Mustafakemalpaşa'nın daha önce Roman vatandaşların karıştığı olaylarla anıldığını bildiren Turan, ilçenin yöneticileri ve sivil toplum örgütleriyle berebar yürüttükleri çalışmalar sayesinde ilçenin bundan sonra huzuruyla ve güzellikleriyle anılacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet kanayan yaraya neşter vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN