Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmarabirlik'ten yeşil zeytine teşvik

Dünyanın en büyük sofralık siyah zeytin üreticisi Marmarabirlik, yeşil zeytindeki pazar payını artırmak amacıyla 'domat' türü zeytin fidanı dikimini teşvik etme kararı aldı

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Marmarabirlik'ten yeşil zeytine teşvik

Sofralık siyah zeytin sektörünün lideri Marmarabirlik, yeşil zeytindeki pazar payını artırmak için kolları sıvadı. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yurtiçi ve yurtdışındaki yeşil zeytin talebinin, ortaklar tarafından karşılanması için 'domat' türü zeytin fidanına teşvik vereceklerini duyurdu. Asa, "Hedefimiz, Marmarabirlik'in siyah zeytindeki liderliğini, yeşil zeytin ve zeytinyağına da taşımaktır" dedi.

REKABET AVANTAJI SAĞLAYACAK
Başkan Asa, tüketici tercihleri incelendiğinde, siyah zeytinin yanı sıra yeşil zeytine olan talebin de her geçen gün arttığını belirterek, siyah ve yeşil zeytinin birbirini tamamlayan ürünler olduğunu söyledi. Özellikle Avrupa'da ve diğer ülkelerde, yeşil zeytin satışının Marmarabirlik'e rekabet avantajı sağlayacağını ifade eden Asa, "Marmarabirlik olarak 2010'da 'domat' ve yeşil zeytin çeşitleriyle başladığımız alımlarımız, bugün 2 bin tonlara ulaşmıştır. Dolayısıyla ileride piyasanın talepleri doğrultusunda, daha da artacağını düşündüğümüz yeşil zeytin alımlarımızı, kooperatif bölgelerimizdeki ortaklarımızın yetiştirdiği ürünlerden karşılamayı hedeflemekteyiz" diye konuştu. Marmarabirlik ortaklarına 'domat' zeytin fidanı teşviki ile birlikte alım garantisi verildiğini kaydeden Asa, teşvikten yararlanmak için belirlenen kriterleri açıkladı. "Birliğimiz çalışma alanı içinde 'domat' zeytin çeşidi yetişip yetişmeyeceği konusunda, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden olumlu yanıt aldık. Bu doğrultuda, ortaklarımıza, hiçbir bedel talep etmeden, en az 50 fidanın dikilebileceği alanın olması koşuluyla teknik uzmanlar tarafından dikim alanlarının incelenmesinin ardından, 2016 kasım ile 2017 mart ayları arasında, bir yaşın üzerinde, sertifikalı 'domat' zeytin fidanı dağıtacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmarabirlik'ten yeşil zeytine teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN