‘Doğumuna Sahip Çık’

Giriş Tarihi: 10.4.2016
‘Doğumuna Sahip Çık’

Kent Konseyi Gelişme Grubu tarafından hazırlanan ‘Doğumuna Sahip Çık‘ projesi Bursa’da başladı. İkinci doğumunu yapacak annelere doğuma hazırlık kursu verilecek

Kent Konseyi Gelişme Grubu tarafından hazırlanan 'Doğumuna Sahip Çık' projesi Bursa'da uygulanmaya başlandı. 'Doğumuna Sahip Çık' projesine Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı da destek veriyor. Bir yıl sürecek 'Doğumuna Sahip Çık' projesi daha sonra 'nin diğer illerinde de uygulanmaya konulacak.

SEZARYEN ARTTI
Bursa'da ilk etapta 400 kişiyi kapsayan anne ve baba adaylarına anlatılan proje yıl genelinde yaygınlaştırılacak. Projenin mimari Opt. Dr. Can Başaran; son on beş yılda sezaryen ile yapılan doğumlardaki artışa dikkat çekti. Başaran, sezaryen ile doğumun eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan kadınlarda görüldüğünü ifade etti.

12 SAATLİK DERS VERİLECEK
Bursa'da ikamet eden, 20- 40 yaş aralığında ikinci doğumunu gerçekleştirecek anne adaylarına 'Doğumuna Sahip Çık' projesini anlatacaklarını söyleyen Opt. Dr. Başaran "Anne adaylarını İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tespit edeceği gibi anne adayları doğrudan Kent Konseyi'ne başvurabilecekler. 10 kişilik sınıflarda 12 saatlik doğuma hazırlık eğitimi alacaklar. Eğitim materyali ve temeli Uluslararası Lamaze örgütünün tanımladığı doğum eğitimi olacak ve eğitimde doğuma ilişkin teorik bilgilerin yan ısıra normal doğumla sezaryen ile yapılan doğum arasındaki farklar anlatılacak" dedi. Opt. Dr. Başaran, anne ve bebeğin risk altında olduğu dönemlerde sezaryenin uygulamaya konulabileceğini belirterek şöyle konuştu: "Anne veya bebek veya her ikisi de risk altındaysa elbette sezaryen ile anneye doğum yaptırılır, bunu hiç itirazımız yok. Normal doğumda anne bebeği kısa süre içinde kucağına alıp emzirebiliyor. Sezaryende bu yoktur. Anne uzun süre narkozun etkisi altındadır. Doğum anında anne ile bebek arasında ilk temas çok önemlidir. Sezaryende temas anne narkozun etkisinden kurtulduktan sonra olur." "Planlı sezaryenlere karşıyız" diyen Opt. Dr. Başaran "Anne veya baba 'benim oğlum veya kızım 06.06 2016'da doğsun' diyor. Bunun adı planlı sezaryen. Böyle şey olmaz. Doğayı unuttuk. Doğada sezaryen yoktur" diye konuştu.
Opt. Dr. Can Başaran "2009'da sezaryenle doğum oranı yüzde 47.8 iken bu rakam 2013'te 51.4 olduğu tespit edildi. Sezaryende yüzde 11'lik artış oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Doğumuna Sahip Çık’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN