Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpekböceği fotoğraflarla öyküleşti

Fotoğraf sanatçısı Dr. Yağlıdere 10 yıl boyunca köy köy gezerek çektiği fotoğrafları ‘İpekböceğinin Öyküsü’ adlı kitabında topladı

Giriş Tarihi: 10.4.2016
İpekböceği fotoğraflarla öyküleşti
Dr. Ömer Yağlıdere'nin 10 yılını kapsayan fotoğraf projesi, kitaplaştırılarak nihayete erdi. İpekböcekçiliği Enstitüsü, Altıntaş, Onaç, Örencik ve İhsaniye köyleri ile İzmir, Denizli ve Buldan'da süren çekimlerin fotoğrafları, 'İpekböceğinin Öyküsü' kitabında toplandı. 1994'te Bursa'ya yerleştiğinde içinde artık koza olmayan bir Koza Han'ın kendisine çok ilginç geldiğini söyleyen Yağlıdere, "2000'li yılların başında henüz yolun başında bir fotoğraf sevdalısı olarak Bursa ve 'deki son ipekböceklerinin izlerini sürdüm" diyor.

78 FOTOĞRAF VAR
Dünyada 30 ülkede üretilen ipeğin 130 tonu 'den, 5 tonu ise Bursa'dan çıkıyor. Sanatçı Ömer Yağlıdere ise başta Bursa olmak üzere Türkiye'nin farklı yerlerinden de destek alarak yürüttüğü çalışması için şöyle konuşuyor: "İpekböceklerinin giderek azalmalarına şahit olurken, 'İpekböceğinin Öyküsü'ne yeni cümleler eklendiğini gördüm. Bu nedenle öyküyü yeniden anlatma ihtiyacı kendiliğinden oluştu." "Bir fotoğraf projesinin en kolay tarafı deklanşöre basmaktır" diyen Dr. Ömer Yağlıdere, asıl zorlu kısmın, bunun izleyiciye ulaşması için geçtiği aşamalar olduğuna dikkat çekiyor. İpekböceğinin Öyküsü kitabında, Yağlıdere'nin 78 adet fotoğrafı bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpekböceği fotoğraflarla öyküleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN