Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursalı doktora ’den

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Bursalı doktora ABD’den ödül

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak, Mustafakemalpaşa İlçe Devlet Hastanesi’ndeki araştırmalarıyla dünya çapında iki aldı

Mustafakemalpaşa İlçe Devlet Hastanesi'nde görev yapan kardiyoloji uzmanı Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak, kardiyoloji alanında yürüttüğü çalışmalarla 'den iki le döndü. Dr. Çakmak, ABD'nin Chicago şehrinde düzenlenen ve dünyanın kardiyoloji alanındaki en prestijli kongresi olan "American College of Cardiology" ACC 2016 kongresinde, kalsifik aort darlığı olarak da adlandırılan aort kapağı kireçlenmesine bağlı darlık konusunda yaptığı çalışmayla Türkiye'den giden tüm bildiriler içerisinde birinci, Ortadoğu'dan giden bildiriler içerisinde ikinci olmayı başardı. Ödüllerini ACC Ortadoğu Sempozyum Kurucusu Prof. Dr. Douglas P. Zipes ve Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu'ndan alan Çakmak, ödül alan araştırmasında, vücutta yüksek basınçlı kanın sol kalpten pompalanması sonrası içerisinden geçtiği aort kapakta kireçlenmeye bağlı darlığı olan hastalarda yeni bir protein olan ve vasküler adezyon protein-1 (VAP-1) diye adlandırılan proteinin hastalık varlığı ve şiddeti ile olan ilişkisinin incelendiğini söyledi.

ERKEN TEŞHİS KONABİLİR
Dr.Çakmak "Çalışmada hastalar kapak kireçlenmesine bağlı darlık şiddetine göre 3 grupta toplandı. Hafif, orta ve şiddetli kapak darlığı olan hastalarda yeni bulunmuş VAP-1 proteinin kandaki seviyelerine bakarak hastalığın varlığı ve şiddeti ile olan ilişkisi araştırıldı. Çalışmamızın sonunda protein düzeyi kapak darlığı olanlarda artmış bulunurken hastalık şiddeti ile anlamlı doğru orantılı ilişki gösterilmiştir. Ayrıca bunun bir öncü çalışma olup; hastalarımızın ölüm dahil kötü sonlanım noktalarını her yıl düzenli takip ederek bu proteinin kısa (3 yıllık) ve uzun dönem (5 yıllık) sonuçları öngördürme gücüne bakarak acaba klinik pratikte ucuz, kolay ulaşabilen ve ölçülebilen bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini çalışmanın devamında araştıracağız. Ön sonuçlarımız çok anlamlı çıktı. Bu yüzden hem proteinimizin yeni olması hem de sonuçlarımızın anlamlı ilişkili olmasına bağlı olarak bildirimiz en değerli bildiri ödülleri arasında yer aldı" dedi.

'BU BAŞARI BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI'
Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın "Doktorumuz Hüseyin Altuğ Çakmak'ın Ortadoğu ve ülkemizde öncü bir bildiri ile ödül almış olması şunu gösteriyor ki her araştırma her çalışma her bilimsel etkinlik için olağan üstü imkânlar gerektirmiyor. Arkadaşlarımız bir ilçe hastanesinde bile dünya çapında araştırmalara, çalışmalara imza atabiliyorlar. Bu başarı bizim için gurur kaynağıdır. İnşallah O'na yardımcı olacak yolunu açacak her türlü etkinliğinde onun yanındayız destekçisiyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursalı doktora ABD’den ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN