Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk Hakları Komisyonu Meclis’e geliyor

Barosu, bir süre önce düzenlediği Çocuk Çalıştayı’nı rapor haline getirip Meclis’te grubu bulunan partilere gönderdi. Baro Başkanı Ekrem Demiröz, milletvekillerine Meclis’te Çocuk Hakları Komisyonu kurulması için mektup yazdı

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Çocuk Hakları Komisyonu Meclis’e geliyor
Barosu, bir süre önce düzenlediği 'Çocuk Çalıştayı' sonunda hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaşıp, önerilerde bulundu. Bursa'da nüfusun 834 bininin çocuk olduğunu söyleyen Baro Başkanı Ekrem Demiröz 33 erkek, 2'si kız olmak üzere toplam 35 çocuğun Bursa Cezaevi'nde bulunduğunu belirtti. Demiröz, 2015'te suça sürüklenen çocuk sayısının 9 bin 804, mağdur çocuk sayısının ise 9 bin 421 olduğunu dile getirdi. 2016 ocak, şubat, mart aylarında suça sürüklenen çocuk sayısı ise, 2 bin 532 olarak belirlendi. 2015'te 578, 2016 ilk üç ayda 114 çocuğun denetimli serbestliğe tabi tutulduğu ifade edildi.

MİLLETVEKİLLERİNE MEKTUP
Bursa Barosu, milletvekillerine gönderdiği mektupta şu görüşlere yer verdi: "Biz çocuğa hak ettiği değeri veren toplum değiliz. Onun içindir ki, kirlettiğimiz ve çirkinleştirdiğimiz dünyanın bedelini çocuklarımıza ödetiyoruz. Kendi çocuklarımız için duyduğumuz kaygılara şimdide göç çocukları eklendi. İtiraf etmeliyiz ki, çocuklarımız için güzel bir dünya kurmayı başaramadık. Ama yaptığımız kötülüklerden onları bir nebze koruyabilmek için bu çalışmayı deneyebiliriz. Bunun için çocuğa bakış açımızı değiştirmek ve toplumun dikkatini bu alana çekmek gerekir."

VEKİLLER SICAK BAKIYOR
Bursa Barosu'nun 'de grubu bulunan partilerin milletvekillerine gönderdiği mektup olumlu karşılandı. Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca, baronun yaptığı çalışmayı önemsediklerini belirterek 'Meclis'te Çocuk Hakları Komisyonu kurulması için çalışacağım. Çocuğun siyaseti olmaz. Çocuklar siyaset üstüdür. Baro, Meclis'teki milletvekili arkadaşlarımıza mektup gönderdi. Ortak geleceğimize birlikte sahip çıkacağız" dedi. MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir ise Bursa Barosu'nun çocuk çalıştayı ve hazırladığı rapor hakkında bilgisi olmadığı belirterek "Çalıştay sonunda hazırlanan raporu görmeden bir şey söyleyemem" diye konuştu. AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan "Çocuk Hakları Komisyonuna karşı değilim ancak hangi komisyonların kurulacağı anayasada belirtilmişidir. Birileri çıkar der ki, 'gençlik hakları komisyonu kurulsun, birileri der ki işçi hakları komisyonu kurulsun' olmaz. Çocuklarla ilgilenen icra bakanlığımız var. Ancak çocuklarla ilgili geçici araştırma komisyonu kurulabilir. Bunu da ihtiyaç duyduğumuzda yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk Hakları Komisyonu Meclis’e geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN