En büyük şenliği 'da

Ana sponsorluğunu Türk Yolları’nın yaptığı 5’inci Şenliği, Türkiye’nin dört bir yanından gelen bilim meraklılarını ağırlıyor

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından organize edilen, Türk Yolları'nın ana sponsorluğunda ve Teknoloji Merkezi'nin ev sahipliğinde yapılacak 5. Şenliği, bilime gönül veren 7'den 70'e herkesi Merinos Park'ta buluşturuyor. TÜBİTAK, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kuark dijital, CLK Uludağ Elektrik, Eker, Emko ve Pırlant tarafından desteklenen, "Çevre ve Enerji" başlıklarının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği kapsamında; bu yıl ikincisi düzenlenen ve toplamda 102 bin TL para ödülünün dağıtılacağı proje yarışmasına 1360 başvuru yapıldı. 4 farklı kategoride 50 proje adını finale yazdırmayı başardı. Proje yarışmasının konsepti 'Bilim ve Teknoloji' olarak belirlenirken, minik ve çocuk mucitler kategorisinde 10'ar, genç ve usta mucitler kategorisinde 15'er proje finale kaldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında finale kalan 50 projeye bin liradan 16 bin liraya kadar değişik ödüller verilecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ve dünyada bu kadar geniş kapsamlı başka bir bilim şenliği olmadığını belirterek, "Bu yıl 57 üniversite ve 67 şehirden bin 360 proje başvurusu yapıldı. Tek amacımız başımıza icat çıkaracak, kreatif, bilime gönül vermiş bir nesil yetiştirmek" dedi. Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan da Bilim Şenliği'nin artık bir Bursa markası haline geldiğini belirterek, atölye çalışmaları, simülatörler, konferansları ile bölgede ve dünya çapında geniş bir bilimsel organizasyon olmadığını vurguladı.

BİLİM SOKAĞA İNİYOR
Bilim merkezi kurulmadan önce dünyanın önde gelen tüm merkezlerinin incelendiğini hatırlatan Başkan Altepe, bu merkezlerin 4'te üçünün de müze şeklinde, dokunmanın yasak olduğu ve icatların sadece yazılarla anlatıldığı alanlar olduğunu vurguladı. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin ise tam bir uygulama alanı olduğunu, öğrencilerin istedikleri konular üzerinde deneyler yapabildiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Artık en önemli konularımızdan biri de bilimi toplumun her kesimine, sokağa yaymak. İşte bu yıl 5'incisini yapacağımız Bilim Şenliği'ni bu amaçla düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl şenliğimizi 150 bin kişi ziyaret etti. Stant gezilerinin ötesinde 39 bin kişi atölye çalışmalarına katılarak bizzat uygulama yapıp, yaptıkları ürünlerini yanlarına aldı. Tamamen üretime dönük atölye çalışmalarının olduğu böyle bir şenlik Türkiye'nin hiçbir yerinde yok" dedi.

SPONSOR OLMAK İÇİN THY GELDİ
Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan da Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde uygulanan sistemin aslında dünya genelinde kabul görmüş atölye çalışmalarına dayalı bir sistem olduğunu vurguladı. Türkiye'deki eğitim sisteminde, çoktan seçmeli şıklar arasında çocuğun doğruyu bulması istendiğini dile getiren Bakan, "Birbirinden farklı düşünce yapısına sahip çocukları aynı yere koyup, bu şekilde eğitiyoruz. Bundan daha büyük bir organizasyon dünyanın hiçbir yerinde yok. Örneğin ana sponsorumuz Türk Hava Yolları.. Ama biz onlara gitmedik, onlar sponsor olmak için bize geldiler. Bu büyük organizasyonda en büyük teşekkürü Büyükşehir Belediyesi hak ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük bilim şenliği Bursa'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN