Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelleri dört nala aşıyorlar

Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon ’nde tedavi gören çocuklar, ‘Engelsiz Yarınlara Dört Nala’ projesi kapsamında ata binip moral kazanıyor

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Engelleri dört nala aşıyorlar
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu ile Atlı Spor Topluluğunun hayata geçirdiği 'Engelsiz Yarınlara Dört Nala' projesine katılan spastik çocuklar, engellerini ata binerek aşmaya çalışıyor. Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon 'nde tedavi gören çocuklara, projeyle moral ve motivasyon kazandırılıyor. UÜ Görükle Yerleşkesi'ndeki yüksekokula aileleriyle gelen, yaşları 3.5 ile 8 arasında değişen spastik çocukları, Atlı Spor Topluluğu gönüllüleri karşılıyor. Üniversite öğrencileriyle ahıra girip atları seven çocuklar, daha sonra bahçede kahvaltı yapıyor. Spastik çocuklar, kahvaltının ardından ata binerek eğlenceli vakit geçiriyor. Hastanenin Başhekim Yardımcısı Dr. Ayşe Oğuz Ayarcı, özellikle serebral palsi (beyin felci) hastalığı olan çocukların, verilen fizik tedaviye ek olarak rehabilitasyonları açısından bu projeye çok önem verdiklerini söyledi. Projeyi yürüten ve sürdürenlere teşekkür eden Ayarcı, "Buradaki terapi çocukların kas, baş-gövde ve denge koordinasyonlarını sağlamaları açısından önemli. Daha da önem verdiğimiz konu" dedi.

AİLELER DE MEMNUN
Birçok engelli çocuk ve ailesinin projeye katılmak istediğini vurgulayan Dr. Ayşe Oğuz Ayarcı "Ailelerden bize çok güzel geri dönüşler oluyor. Çocukların gelmek istiyor ancak biz çocukları özenle seçiyoruz. Çünkü at binmede belirli bir koordinasyonu olmayan çocuğu aldığınız sıkıntılar yaşanabiliyor. O yüzden ilaç kullanmayan, epileptik nöbeti olmayan, at binmeye ve terapiye uygun hastaları seçiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelleri dört nala aşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN