Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sen misin ‘Belediyede yolsuzluk var’ diyen!

’li Belediye Başkanı Vefa Salman’ın hukuk dışı uygulamalarına karşı çıkan CHP’li meclis üyeleri Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz genel merkezin kararıyla ihraç edildi

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Sen misin ‘Belediyede yolsuzluk var’ diyen!
Belediyesi'ndeki usulsüzlükleri araştırmak için kurulan denetleme komisyonda yer alan 'li meclis üyeleri Faruk Kırtay ve Ahmet Yavuz bazı ihaleler de yolsuzluk yapıldığını tespit etti. Görev aldıkları denetim komisyonunda ortaya çıkan tablo karşısında suskun kalmamaya karar veren Yavuz ve Kırtay, önce kendi partilerine mensup belediye başkanı Vefa Salman'ı uyardı. Ancak bu uyarılara kulak asmayan Başkan Salman iki meclis üyesini CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'ye şikayet etti. Devreye giren İnce'nin tehdide varan uyarılarına rağmen geri adım atmayan ve yolsuzluk yapıldığında direten meclis üyeleri için ihraç süreci böylece başlatılmış oldu. Muharrem İnce'nin de talebiyle partinin il yönetimi Kırtay'ın istifasını istedi, ancak Kırtay istifa etmedi. Bunun üzerine il yönetimi Kırtay'ı ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti. SABAH Bursa'nın manşete taşıdığı olay sonrası kamuoyunda yükselen tepkiler üzerine CHP il yönetimi ihraç talebinden vazgeçti.

İKİ ÜYESİNİ DE İHRAÇ ETTİ
Kendi partileri tarafından denetim komisyonuna girmeleri engellenen ancak AK Partili üyelerin oylarıyla komisyona seçilen Kırtay ve Yavuz, Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Geçtiğimiz hafta toplanan CHP Disiplin Kurulu, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve CHP İl Başkanı Özcan Özel'in tanık olarak dinlenmesinin ardından ihraç kararını onayladı. Kırtay, Yalova CHP'de parti içi demokrasinin ayaklar altına alındığını, seçme ve seçilme hakkının da gasp edildiğini, bundan sonraki süreçte Ahmet Yavuz'la birlikte Yalova Belediyesi'nde Bağımsız Meclis üyesi olarak görev yapacaklarını söyledi. Faruk Kırtay ile birlikte ihraç edilen CHP'li meclis üyesi Yavuz yaşanan süreci şöyle anlattı: "2014'te Denetim Komisyonu seçiminde olmamı Muharrem İnce istedi. Yaptığımız çalışmalarda Yalova Belediyesi'nin aşırı derecede müsrif olduğunu tespit ettik, tüm uyarılarımız rağmen müsriflik devam ediyor. 2015'te denetim komisyonuna girmemi istemediler. Girmemem için de ellerinden geleni yaptılar. Ama oy farkı ile komisyona girdim. Baskıların sebebi işimi hakkıyla yaptığım için olabilir."

'SUÇA ORTAK OLMADIK'
Yavuz "Denetleme komisyonu görevimizde ihalesiz arsa satışlarını tespit ettik. Yalova Belediyesi'ne ve şirketlerine ait olan arsalar kamunun malıdır, bu arsaları korumak gerek. Eşe, dosta yandaşa cüzi rakamlarla vermek kul hakkı yemektir. Kamuya ihanettir. Bu nedenle siyasetteyim ve komisyondayım, amacım kamu menfaatini korumak. 2016'da denetleme komisyonuna girmemem için yapılan usulsüzlükleri meclise taşıdığım için ihraç edildim. Eğer yanlışlarına göz yumsaydım benden iyisi olmazdı. Doğruları savunduğum için partiden kovuldum" diye konuştu.

YALOVALILAR TEPKİ GÖSTERDİ
CHP'li Yalova Belediyesi'nin Denetim Komisyonu'nda yer alan iki CHP'li meclis üyesinin partisinden ihraç edilmesi kentte "Yolsuzluğa göz yummayana partide yer yok" yorumlarına yol açtı. CHP'den ihraç edilen Faruk Kırtay, Başkan Salman'ın Türkiye'yi ayağa kaldıran ağaç katliamına da sert tepki göstermişti. Ahmet Yavuz ise, 'Başkan Salman'ın müsrif davrandığını, belediye kaynaklarının çarçur edildiğini' dile getirmesinin ardından CHP'de hedef haline gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sen misin ‘Belediyede yolsuzluk var’ diyen!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN