Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık gelin başlıklarına yeniden hayat verdi

Geleneksel halk kıyafetleri üzerine araştırma yapan Bursalı tasarımcı Yüksel, , Mardin, , ve Bursa’da 100 yıl önce kullanılan gelin başlıklarını yeniden tasarladı

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Asırlık gelin başlıklarına yeniden hayat verdi
Bursalı tasarımcı Hatice Hanedar Yüksel, yaptığı bir çalışma kapsamında bazı şehirlerde sandıklarda saklanan yüz yıllık gelin başlıklarını gün yüzüne çıkararak, yeniden hayat verdi. Yüksel 27 yıldır dokuma sanatçılığı yaptığını söyledi. Dokumaların tasarımla birleşmesi gerektiği düşüncesiyle geleneksel halk kıyafetleri üzerine bir araştırma yaptığını dile getiren Yüksel, böylece gelin başlıkları üzerine çalışmaya başladığını anlattı.

KOLEKSİYON HAZIRLADI
7 yıldır bu konuda çalıştığını ifade eden Yüksel, "Bu başlıkların, Anadolu'da tüm yörelerde köy köy, mahalle mahalle değişen bir derya olduğunu gördüm. Sonrasında da gelin başlıklarını el dokumalarıyla ve geçmişte yaşanmış hikayeleriyle birlikte tasarlayarak bir koleksiyon hazırladım" dedi. Koleksiyonunun 30 parçadan oluştuğunu belirten Yüksel, şöyle konuştu: ", Mardin, Bursa, ve 'in bazı köylerinde sandıklarda saklanan gelin başlıklarına ulaştım. Bunun yanı sıra bazı yörük gelin başlıkları da buldum. Çalışmalarımda Anadolu kadının o renkliliği, güzelliği, hikayesi ve yaşanmışlığını yansıtmak istedim. Gelin başlıkları, bulunduğu yörenin kültürünü yansıtıyor. Örneğin Alacahöyük gelin başlığının üstünde karşılıklı iki ayna yer alıyor. Bu aynalar kadın ile erkeği temsil ediyor ve gerçek hayatta birbirlerini yansıtmaları amacıyla konuluyor. Başlıklarda renkler yer değiştiriyor ve kırmızı kız çocuğunu, mavi ise erkeği temsil ediyor. Kimi başlıklarda yer alan kuş tüyleri, kuşlar yükseklerde uçtuğu için evlenecek çiftlerin de yükselmeleri temennisi ile kullanılıyor."

BAKANLIK DESTEKLİYOR
Hatice Yüksel, koleksiyonunu ortaya çıkarırken Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklarından da yararlandığını vurgulayarak, "Koleksiyonumdaki parçaların birçoğunu sandıklardan çıkardım. Gelin başlıklarını gözlemledim ve fotoğrafladım. Sonrasında da bu başlıkları yeniden yaptım. Oluşturduğum koleksiyonu, düzenlenen defilelerde sergiliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık gelin başlıklarına yeniden hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN