Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli bireylere Avrupai merkez

’ye örnek engelli yaşam ’da yükseliyor. Millet Mahallesi’ndeki merkezde hedef engellileri bir meslek ve beceri sahibi yapmak...

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Engelli bireylere Avrupai merkez
Bursa'nın en sorunlu merkez ilçesi olarak gösterilen 'da son yıllarda baş döndüren bir değişim yaşanıyor. İlçeyi yaşanmaz hale getiren çarpık yapılaşmaya kentsel dönüşüm projeleriyle neşter vuran belediye şimdide 'ye örnek sosyal tesislerin projelerini hayata geçiriyor. 700 bin nüfuslu Yıldırım'da yaşanabilir bir ilçenin temelleri atılıyor. Mevlana Ulus Kentsel Dönüşüm Projesi ile dikkatleri üzerine çeken Yıldırım Belediyesi, Türkiye'ye örnek olacak bir projeyi daha hayata geçiriyor. Millet Mahallesi'nde 12 bin 612 metrekare alan üzerine Türkiye'de örneği bulunmayan bir 'Engelsiz Yaşam ' kuruluyor.

MERKEZİN İÇİNDE YOK YOK
Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kurulacak olan merkezin bünyesinde çok sayıda birimin yer alacağını söyledi. Edebali, "Bu merkezimizde, aile eğitimi bölümünden, yaşlılar için destek bölümüne, psikolojik destek bölümünden, engelliler için oyun ve aktivite bölümüne kadar, çok sayıda birimin yer alacak. Bunların dışında, 200 kişilik konferans salonu, kütüphane, gündüz bakım bölümü, iş ve mesleki eğitim bölümü, pazarlama ve satış bölümü, sağlık ve rehabilitasyon bölümü, misafirhane, bedensel etkinlikler salonu, terapi bahçeleri, spor alanları gibi birimler yer alıyor" dedi. Engellilerin, kadınlar, çocuklar ve gençlerle birlikte öncelikli hizmet gurupları içinde yer aldığını vurgulayan Başkan Edebali, "İnsanların engelleri, bedenlerinde değil zihinlerinde başlıyor. Müzik Akademisi ve Engelsiz Mutfak gibi projelerimizin yanı sıra, engelli sporcularımıza sağladığımız desteklerle elde ettikleri sonuçlar, bu kocaman yüreklere sağlanacak küçük bir destekle neler başarılacağının göstergesi. Engelsiz Yaşam Merkezi, bu insanlarımızın önünde yeni ufuklar açmak, onlara yeni başarılar için zemin oluşturmak hedefiyle hazırladığımız bir proje" diye konuştu. Türkiye'de başka bir örneği olmayan projeyi çok önemsediklerini söyleyen Başkan Edebali, "Öncellikle burada engelli kardeşlerimizi bir meslek ve beceri sahibi yapacağız. Öğrendiklerini üretime dönüştürmelerini, ürettikleri ürünleri satabilecekleri birimler kurarak pazarlama desteği de vereceğiz. Böylece ekonomiye aktif olarak katılacaklar. Engelsiz Yaşam Merkezi ile düne kadar birilerine muhtaç olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan engelli insanlarımız, kendi kendilerine yetmekle kalmayıp, üretimin birer parçası olacaklar" şeklinde konuştu.

ENGELLİLER ÜRETİME DAHİL OLACAK
AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi'nin kendisini heyecanlandırdığını söyledi. AK Parti iktidarları öncesinde engellilerin evlerinde ikinci sınıf insan gibi yaşamaya mahkum edildiklerini belirten Karaburun, "Sağlanan sosyal destekler ve düzenlemeler ile engelliler önce evlerinden çıkarak toplumun bir parçası olduklarını hissettiler. Yıldırım Engelsiz Yaşam Merkezi ile meslek sahibi olabilecek, ürettikleri ürünlerini satabilecekler. Üretimin bir parçası olarak hiç kimseye ihtiyaç duymadan yaşamlarını sürdürebilecekler" dedi.

Millet Mahallesi'nde 12 bin 612 metrekare alan üzerine kurulacak olan merkezde 200 kişilik konferans salonu, kütüphane, gündüz bakım bölümü, iş ve mesleki eğitim bölümü, pazarlama ve satış bölümü, sağlık ve rehabilitasyon bölümü, misafirhane, bedensel etkinlikler salonu, terapi bahçeleri, spor alanları gibi birimler yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli bireylere Avrupai merkez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN