Kıyakçı başkan için müfettiş talep etti

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Kıyakçı başkan için müfettiş talep etti

’den ihraç edilen bağımsız meclis üyesi Ahmet Yavuz, “Vefa Salman döneminde belediye iki yılda 35 milyon liralık zarara uğradı. Yalovalı’nın hakkını yedirtmem” diyerek müfettiş talebinde bulundu

Belediyesi'nde çalışan personel sayısından, doğrudan teminle yapılan ihalelere kadar bir çok konuda belgeler sunan Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Yavuz, "Yalova Belediyesi'nin 2 yılda 35 milyon zararı var" dedi. Yalova Belediyesi'nde yaşanan tüm bu yolsuzlukların kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen hükümet kanadından bir türlü müfettiş görevlendirilmemesine anlam veremediğini ifade eden Yavuz 'li Başkan Vefa Salman'a şu sözlerle yüklendi: "O kul hakkını sana yedirtmem." CHP'den ihraç edilen bağımsız meclis üyesi Yavuz, Gazipaşa Caddesi üzerindeki bir kafede basın toplantısı gerçekleştirdi. Sözlerine "Kamu menfaatinin her şeyin üzerinde olduğuna inandım" diyerek başlayan Yavuz, particiliğin kendisi için hiçbir zaman parti menfaatlerini kamu menfaatlerinin önüne geçirmeye şansının olmadığını söyledi. Partiden ihracıyla ilgili hiçbir hicap duymadığını kaydeden Yavuz, "Muharrem İnce, 'gelip partiden özür dilerlerse 1 yıl sonra parti meclisi kararıyla partiye dönebilir' dedi. Ben sadece Yalova halkından özür dilerim. Başka hiçbir kurumdan ve partiden özür dilemem. Ben çiğ yemedim ki karnım ağrısın. Çığ yiyen özür diler. Ben hata da yapmadım. Sayın İnce, çiğ yiyenlerden özür beklesin. Ben görevimi, işimi yaptım ve devam edeceğim" diye konuştu.

YASALARA AYKIRI
2014 denetim raporunu paylaşan Yavuz, "Doğrudan temin bütçenin yüzde 10'unu aşamaz diyor. Yalova Belediyesi 2014'te ortalama yüzde 13,7 doğrudan temin oranıyla yılı kapatmış. İtfaiye Müdürlüğü yüzde 71. Buna itirazım yok. Mali Hizmetler Müdürlüğü yüzde 74,96 doğrudan temin yapıyor. Muhteşem Özel Kalem'e geleceğim. 2014 bütçesine 3 milyon 886 bin lira vermişiz. Bunun yüzde 10 oranı 388 bin liradır. Bu arkadaşlar 1 milyon 598 bin liralık ihale açmış. Buyur arkadaş bu iş senin demiş. Aştığı oran yüzde 41,15" ifadesini kullandı.

AKRABALARA KIYAK
Yalova Belediyesi'nin en büyük probleminin istihdam olduğuna dikkati çeken şöyle konuştu: "İhtiyaç fazlası çok sayıda personel mevcuttur. 235 memur, 201 kadrolu işçi, 11 sözleşmeli personel, 575 de hizmet alımıyla toplam bin 22 personel çalışıyor. Sözleşmeli personelle dikkat edin. Ocak 2015'te sıfır, Şubat, Mart, Nisan aylarında sıfır sonra birden patlama oluyor. Önce 6,9 sonra 11'e kadar ulaştı. Ne garip. Bu sözleşmeli personel araştırılsın. Belediye meclis üyelerinin kaç tane yakın, akraba, eş, dost, kardeşi var acaba bir bakılsın. Aldıkları maaşlar incelensin. Bir zatı muhteremin eşi 4 bin liraya çalışıyor. Sözleşmeli personel bir arkadaş. 4 bin lira. Arkadaş mühendis kadrosundan. Sadece o arkadaşımızın eşi için söylemiyorum. 11 kişi içinde kaç tane meclis üyesinin yakını var. Ben söyleyeyim en az 5-6 tane. Ya eşi, ya damadı, ya gelini. Ne bu çiftlik mi?"

KUL HAKKINI YEDİRTMEM
Yavuz, konuşmasının sonunda açıklamasını şöyle özetledi: "Yalova Belediyesi kötü yönetiliyor. Yapılan çok ciddi hatalar ve yolsuzluklar var. Benim iddiam bu. İhtiyaç fazlası personel, harcanan paralar, 1 yıl içinde 900 tane doğrudan temin ihalesi yapılır mı? Bunlardan 300 küsur farklı firmayla yapıyorsun. 2014'te ihalesiz yapılan satışlarla ilgili zarar 10 milyon lira desek, Yalova Belediyesi'nin 2 yılda 35 milyon zararı var. O seçim brandalarını ben astım. Sen 'kul hakkı yedirmem, yedirmeyeceğiz' dediysem o kul hakkını yedirtmem sana."

VEKİLLER NEDEN SUSUYOR?
Belediye dergisi, ağaç ihalesi gibi birçok konuda belgelerle konuşan Yavuz, kentteki milletvekillerinin bu konulara sessiz kalmaması gerektiğini savundu. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti Yalova teşkilatı istese belediyeye nefes aldırmaz, yapacakları tek şey bir müfettiş getirtmek, vekiller sus pus, herkes susuyor. 3 bin ağaç almışlar, ağaçlar ortada yok. Asıl konu buda değil ağaç fidesinin tanesi yüz TLden almışlar belgeler elimde, piyasa da ağaç fidesi taş patlasın en iyisi 30 TL. 21 B kullanılarak yani mücbir sebepleri bahane ederek vurgun yapmışlar çoğu ihalede. 300 bin lira ağaç alımı var ağaç yok, aydın belediyesinde adları çıkan firmalara danışmanlık işi veriyorlar aylık 40 bin TL ödüyorlar, kul hakkına sahip çıkacağım dedim, susturamayacaksınız beni."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyakçı başkan için müfettiş talep etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN