Panoramik müze yıl sonuna yetişecek

Osmangazi Belediyesi’nin ’ya kazandıracağı ve kentin simge yapılarından birisi olacak olan ‘Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi’nde çalışmaları hızla devam ediyor

Giriş Tarihi: 5.6.2016
Panoramik müze yıl sonuna yetişecek
Temeli geçtiğimiz Eylül ayında atılan panoramik müze tamamlandığında, 'nın, 23 yıl süren kuşatmanın ardından 6 Nisan 1326 tarihinde Orhan Bey tarafından fethedilişinin 3 boyutlu olarak anlatıldığı ve aynı zamanda Osmanlının Beylikten Cihan Devletine uzanan yolculuğunu da, panoramik bir şekilde görüp öğrenme, hafızalarda canlandırma imkanı sunacak. çalışmalarını yerinde inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, projenin geldiği nokta hakkında yetkililerden bilgi aldı. Dündar, "Bursa için bir ilk olan, aynı zamanda kendi içerisinde de pek çok ilkleri barındıran Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde inşaat çalışmaları büyük bir hızla sürüyor. Betonarme kısmı biten projede, konstrüksiyon uygulamalarına başlandı. İnşallah, 2016 yılı sonu itibariyle betonarme ve çelik konstrüksiyon gibi kaba inşaat dediğimiz kısımlar tamamlanarak, sanatsal kısımlar dediğimiz işçiliğine geçilecek" dedi.

BURSANIN SİMGESİ OLACAK
Kamberler Parkında inşa edilen müzenin Bursa'ya değer katmasının yanında, eğitici bir yönünde olacağına vurgu yapan Başkan Mustafa Dündar, "Müzeyi ziyaret edenler, Bursa'nın fethi ve o dönem ki yaşayış hakkında bilgi sahibi olacak. Diğer taraftan ise, turizm kenti Bursa'ya gelecek yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının artmasına da önemli katkı sağlayacak. Konum itibarı ile son derece stratejik bir noktada bulunan Panorama 1326, Bursa'nın tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin hareketlenmesine de ciddi katkı sağlayacak. Şu anda sanatçılarımız resim kısımlarının çalışmasını önemli ölçüde tamamladı. Resmin unsurları olan figürlerin imalatına başladılar. Panoramik müzemiz, tamamlandığında, Bursa'nın simgelerinden birisi olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panoramik müze yıl sonuna yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN