Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün bir finans kaynağı daha kurudu

’da FETÖ’nün en büyük finans kaynaklarından biri olan Uludağ Üniversitesi’ne kayyum atandı. Üniversitede kayıt dışı toplanan paranın FETÖ’ye aktarıldığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 12.6.2016
FETÖ’nün bir finans kaynağı daha kurudu
Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı'na, bu vakfa ait Orhangazi Üniversitesi ve iki öğrenci yurduna kayyum atandı. Bursa'nın en değerli arazilerinden biri olarak gösterilen eski köy hizmetlerini bulunduğu 63 dönümlük arazi Paralel Yapı'nın en önemli isimlerinden biri olan eski Vali Şahabettin Harput tarafından 49 yıllığına Uludağ Kültür ve Eğitim Derneği'ne tahsis edildi. 80 milyon TL değerindeki arsanın adeta peşkeş çekildiğini ilk kez SABAH Gazetesi, gündeme getirdi. Israrlı haberler üzerine vakıf tarafından arazi üzerine kurulan Orhangazi Üniversitesi, Belediyesi'nce incelemeye alındı.

İMARA AYKIRI YAPILAR
Orhangazi Üniversite'nin kurulduğu arsada Yıldırım Belediyesi'ne ait bir parselin de bulunduğu ve bunun aylık sadece 100 TL'ye kiralandığı belirlendi. Ayrıca üniversitenin bazı binalarının imara aykırı yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali önce belediye ait arazinin kira bedelini artırdı sonrada imara aykırı olan bölümleri mühürletti ve yıkım kararı çıkartmak için çalışma başlattı. Paralel Yapı mensupları Başkan Edebali ve SABAH Gazetesi'nden de davacı oldu.

SON SÖZÜ YARGI SÖYLEDİ
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, bünyesinde Orhangazi Üniversitesi ve iki adet öğrenci yurdu bulunan Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı'na mahkeme kararı ile kayyum atandı. Bursa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık, Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti adına tüm yetkileri kullanmak üzere kayyum atanmasına karar verdi.

KAYIT DIŞI PARALAR FETÖ'YE AKTARILDI
Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı aracılığıyla, "Öğrencileri okutuyoruz" denilerek vatandaşlardan yardım adı altında arsa, para, çek ve senet alındığı tespit edilmişti. Ödeme yapmayanların mallarına icra yoluyla el konulduğu, kayıt dışı olarak toplanan paraların FETÖ'ye aktarıldığı da suçlamalar arasında yer almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün bir finans kaynağı daha kurudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN