Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afet Eğitim ’ne ilgi büyük

Giriş Tarihi: 19.6.2016
Afet Eğitim Merkezi’ne ilgi büyük

3 sene önce açılışı yapılan Afet Eğitim 7’den 70’e herkesin ilgi odağı oldu. Merkeze Ürdün, Avusturya, Japonya, İtalya, Almanya ve Fransa’dan eğitim için gruplar geliyor

Bursa'da 15 milyon liraya mal olan Afet Eğitim 'ndeki 6 bin 200 metrekare kapalı alanda; 22 ünite ve 12 simülasyon odası, sarsma tablası, simülasyonu, 5 boyutlu sinema, rüzgar, fırtına, duman simülasyon odası, acil durum telefon ihbar simülasyonu, bilgilendirme ve test köşesi, enkaz koridoru, karbonmonoksit zehirlenme simülasyonu, otel yangın kaçış hologramı, heyelan ve sel simülasyonu gibi bölümler yer alıyor.

61 BİN KİŞİ EĞİTİM ALDI
242 kişilik konferans salonu ile akıllı sınıfa sahip merkezde 24 eğitmen, 15 görevli personel olmak üzere 39 kişi görev yapıyor. Açılışından bugüne 1559 ayrı kurum ile 60 bin 592 kişiye deprem eğitiminin verildiği merkezde, 25'er kişilik guruplar halinde 2 saat süresince verilen eğitimlerin tamamı randevu sistemine dayalı ve ücretsiz olarak yapılıyor. Türkiye ve Avrupa'daki en büyüğü olma özelliğini taşıyan afet eğitim merkezine Türkiye'nin yanı sıra Ürdün, Avusturya, Japonya, İtalya, Almanya, ve Fransa olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde gruplar halinde eğitim almaya gelenler oluyor.

DEPREMİ YAŞIYORLAR
Afet Eğitim Merkezi önceki gün 2 ayrı eğitim kurumundan 25'er kişilik öğrenci guruplarını ağırladı. Merkeze eğitime gelen öğrencilere önce depremin oluşumu, binaların yapısal durumları ve zeminlere yönelik bilgiler verildi. Bu bölümde öğrencilere evlerinin bir köşesinde muhakkak bulundurmaları gereken deprem çantalarının içinde hangi eşyaların olması gerektiği anlatıldı. Ayrıca aynı bölümde sergilenen ve bu güne kadar Türkiye'de meydana gelen büyük depremlere ait fotoğraflar öğrencilere gösterildi. Merkezin ikinci katında ise deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerin yaşatıldığı simülasyon odaları bulunuyor. 7 şiddetinde depremin canlı canlı yaşandığı deprem sarsma tablasına giren öğrenciler 7 şiddetindeki depremi bir kez daha yaşadılar.

YANGINA KARŞI EĞİTİM VERİLİYOR
Yangın simülasyon odasında ise eğitime gelen öğrencilere yangın tüpü kullanımından niteliğine göre çıkan yangınlara karşı söndürme taktikleri gösterilip pratik bilgiler verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afet Eğitim Merkezi’ne ilgi büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN