Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinozor sergisi gün sayıyor

in Sultanları ve Mars’a Yolculuk gibi dünyaca ünlü gezici sergileri Bursalılarla buluşturan Bilim ve , şimdi de Devr-i Dinozor sergisini meraklılarıyla buluşturuyor

Giriş Tarihi: 26.6.2016
Dinozor sergisi gün sayıyor
i genç kuşaklara sevdirmek ve analitik düşünce yapısına sahip geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak amacıyla bilimin uygulamalı ve eğlenceli yönünü vatandaşlarla buluşturan Bursa Bilim ve TÜBİ- TAK'ın desteği ile 150 milyon yıl önce dünya hayatına egemen olan dinozor replikalarını Bursalılarla buluşturacak. TÜBİTAK'ın BTM için getirttiği ve birçok ülkede büyük ilgi gören "Devr-i Dinozor" sergisinde 3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikaları yer alacak. Serginin senaryosu, bilimsel verilerin ışığında tanımlanmış dönemlere göre belirlenirken, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin içinde izlenime sunulacak olan gezici sergi, 534 metrekareli dev bir alan üzerine kurulacak.

DİNOZORLARI KEŞİF FIRSATI
Sergide, dinozorların yaşadığı çağ olan Mezozoik Zaman'a ait "Trias", "Jura" ve "Kretase" dönemlerini barındıran 6 farklı sahnede, o döneme ait dinozor replikaları, özel efektler ve bitki örtüsünü içeren dekorlar halinde sunulacak. "Büyük Patlama" ve dünyanın oluşumundan günümüze kadar geçen Jeolojik zamanlar hakkında genel bilgilerin de yer alacağı sergide, 2'nci jeolojik zamanın (Mezozoik) hâkim canlıları olan dinozorların ortaya çıkmaları, yayılıp çeşitlenmeleri ve yok oluşları, bu zamanda dünyada meydana gelen iklimsel değişimler ve bitki örtüsü konularına ilişkin video gösterimleri de gerçekleştirilecek. BTM içindeki sergi alanını gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, artık son hazırlıkların yapıldığını belirterek, sergiyi bayrama yetiştirmeye çalıştıklarını, en geç bayram sonu açmayı amaçladıklarını söyledi. BTM'nin teorik bilginin pratiğe dönüştürüldüğü özel bir merkez olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, BTM'nin aynı zamanda dünya çapındaki gezici sergilere de ev sahipliğini yaptığını hatırlattı. Altepe, "Daha önce Bilimin Sultanları ve Mars'a Yolculuk sergileri vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Şimdi de yine çocuklar ve yetişkinler tarafından da sürekli merak konusu olan dinozorlar sergisini açıyoruz. Milyonlarca yıl önce yaşamış olan bu dinozorlar farklı örnekleriyle BTM'de olacak. Serginin başta çocuklarımız olmak üzere tüm halkımızın dikkatini çekeceğini düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinozor sergisi gün sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN