Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’cü vali sorgulanıyor

Kentin en değerli arazilerinden biri olan 80 dönümlük arsayı FETÖ’nün üniversitesine tahsis eden eski Valisi Şahabettin Harput gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 31.7.2016
FETÖ’cü vali sorgulanıyor
Eski Valisi Şahabettin Harput FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Harput ile birlikte birlikte görev yapan ve himmet vermeyen işadamlarına operasyon düzenleyen eski Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da gözaltında.

PEŞKEŞ ÇEKTİ
Paralel Yapı'ya hizmet eden eski Bursa Valisi Şahabettin Harput'un, görevden alınacağını anlayınca, Paralel Yapı'ya ait 'nin devlete ait binasının kira sözleşmesini 10 yıl uzatmıştı. Eski Vali Haprut hastanenin yanında bulunan ve yine İl Özel İdaresi'ne ait ikinci binayı da hastaneye tahsis etmek için çalışmaya başladı. Fakat bu sırada merkeze çekileceğini öğrenince, bu kez de hastanenin faaliyet gösterdiği binanın kira sözleşmesini uzatmak için harekete geçti. Bazı İl Genel Meclisi üyelerinin daha fazla gelir elde etmek için binanın, başka teklifler alınarak yeniden kiralanması teklifine karşı çıkan Harput, Özel Bahar Hastanesi'nin kira sözleşmesinin 2013 mayısından itibaren 10 yıl uzatıldığı yönündeki kararı 'na yolladı. Durumu fark eden İçişleri Bakanlığı ise kanunlara vurgu yaparak kamuya ait binanın teklif alınarak ihale usulü yeniden kiralanması gerektiğini belirtti. Bakanlığın cevabı üzerine Şahabettin Harput, kira sözleşmesinin uzatıldığından hiç bahsetmeden binanın yeniden kiralandığını gösteren yazıyı, İçişleri Bakanı'na göstermeden müsteşar vasıtasıyla onaylatmayı başardı. 3 ay sonra da görevden alındı. Ancak Özel Bahar Hastanesi, aylık 94 bin TL'ye 10 yıl daha kiralamış oldu. Binanın mülkiyeti ise İl Özel İdaresi kapanınca Büyükşehir Belediyesi'ne geçmişti.

O GÖSTERDİ MÜDÜR BASKI KURDU
Eski Vali Şahabettin Harput ile birlikte gözaltına alınan ve aynı dönem görev yapan eski Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, devletin gücünü kullanarak FETÖ'ye himmet toplamakla suçlanıyor. Harput'un isteğine rağmen himmet vermeyen işadamlarına operasyon yaptığı iddia edilen Ali Osman Kahya'nın emekli olduktan sonra da Bursa'da yaşamaya devam ettiği örgütten kopuşları engellemeye çalıştığı bildirildi.

FETÖ'YE ARSA KIYAĞI
Bursa'da valilik yaptığı dönemde 80 milyon liralık araziyi Paralel Yapı'ya ait olan Orhangazi üniversitesine tahsis eden Şahabettin Harput, ayrıca üniversitenin kurulması için işadamlarına baskı uygulayarak bağış toplamıştı. 2013 yılında merkeze çekilen Harput emekliliğini isteyerek kamunun arsasını peşkeş çektiği üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’cü vali sorgulanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN